Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości Eco-Clean Tomasz Malanowicz
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Raport: Niemal 1/3 gmin uzdrowiskowych nie bada jakości powietrza

a+a-    Powrót       17 kwietnia 2019       Powietrze i klimat   

Gminy uzdrowiskowe nie przywiązują dużej wagi do poprawy jakości powietrza. Jak wynika z raportu, mało który samorząd kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach, dodatkowo nie przeprowadza się tam kontroli jakości powietrza.

Społecznicy z sieci obywatelskiej Watchdog, po dwóch latach od alarmującego raportu NIK, zapytali gminy uzdrowiskowe, jak dbają o jakość powietrza. Z obowiązku odpowiedzi(1) nie wywiązała się jedna gmina - Polanica Zdrój. 35 gmin, które odpowiedziały na ankietę, w ciągu ostatnich trzech lat nie prowadziło żadnej kontroli jakości powietrza. Dziewięć urzędów, spośród 42, w odpowiedzi wspomniało jedynie o stacji monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zlokalizowanej na terenie gminy.

Brak operatów uzdrowiskowych

Najczęstszym powodem zlecania badań jest konieczność złożenia przez gminę operatu uzdrowiskowego. Takie kompleksowe badania instytucjom naukowym w ciągu ostatnich trzech lat zleciło 10 gmin. Tylko cztery gminy wspomniały o kontrolach jakości powietrza polegających na sprawdzaniu kotłowni czy przedsiębiorstw emitujących szkodliwe substancje.

Uzdrowiska poza kontrolą

Jeśli chodzi o kontrole zewnętrzne, to połowa gmin nie miała żadnej w ostatnich trzech latach. Kolejnych osiem wskazało kontrole WIOŚ. 10 gmin poinformowało, że przeprowadzono na ich terenie takie kontrole. Są to Augustów, Busko-Zdrój, Jelenia Góra, Inowrocław, Krynica Zdrój, Muszyna, Połczyn Zdrój, Kraków, Świnoujście, Uście Gorlickie.

W odpowiedzi na pytania o wyniki badań dotyczących poprawy jakości powietrza, 26 gmin nie podało żadnych danych. 16 spośród nich nie ma żadnych stacji, nie przeprowadza pomiarów i nie korzysta ze stacji należących do innych podmiotów. Są to: Dąbki, Horyniec Zdrój, Iwonicz Zdrój, Jedlina Zdrój, Kamień Pomorski, Krasnobród, Krynica Zdrój, Lądek Zdrój, Nałęczów, Piwniczna Zdrój, Solina, Rabka Zdrój, Supraśl, Szczawnica, Ustka, Uście Gorlickie.

Wpływy do budżetu

Z monitoringu sieci Watchdog wynika, że wpływy z tytułu opłaty uzdrowiskowej wahają się od ułamka procenta całego budżetu gminy do ok. 4 proc. Najmniejsze wpływy do budżetu z tego tytułu miały Supraśl (ok. 16 tys. zł za 2017 rok) i Sękowa - uzdrowisko Wapienna (25 tys. zł). Są jednak gminy, które z tytułu opłaty uzdrowiskowej inkasują całkiem pokaźne kwoty, np. Świnoujście - ponad 8 mln zł, Krynica Zdrój - 4 mln zł, Sopot - prawie 3 mln. Pieniądze z tego tytułu trafiają jednak na różne cele. Tylko jedna gmina, Goczałkowice-Zdrój (wpływy ok. 200 tys. zł rocznie), zadeklarowała, że z opłaty uzdrowiskowej sfinansowała program ograniczenia emisji w 2018 roku.

Jak konkludują autorzy ankiety, wiele gmin, chcąc zachować status uzdrowiska, będzie musiało stawić czoło smogowi. Na razie poczyniono pierwsze kroki, by w ogóle zdiagnozować problem zanieczyszczonego powietrza w uzdrowiskach, w wielu gminach uzdrowiskowych są stacje pomiaru jakości powietrza zainstalowane przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. System sieci stacji pomiarowych wyposażonych w ten sam sprzęt jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż instalowanie stacji przez każdą gminę indywidualnie. Dzięki temu pomiary są porównywalne.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Pełen raport z monitoringu jest dostępny pod adresem:
http://www.siecobywatelska.pl/czy-w-uzdrowisku-da-sie-odetchnac-swiezym-powietrzem/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 8 mln zł z UE na inwestycję geotermalną w powiecie kazimierskim (23 kwietnia 2019)Świętokrzyskie: 8 mln zł na na budowę jednostek wytwarzania energii z OZE (21 lutego 2019)Airgustów - 1,25 mln zł na program antysmogowy (11 lutego 2019)70 mln zł na gazyfikację gmin w Małopolsce (17 września 2018)Trzy uchwały antysmogowe na Dolnym Śląsku (30 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony