
Z opublikowanego wczoraj raportu(1) badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców.
Węgiel w złożu „Szczerców” ma aż o 30 proc. więcej rtęci i ołowiu, jest mocniej zasiarczony i ma wyższą popielność. Koszty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wydobycia lepszej jakości surowca z odkrywki Złoczew powinny wykluczyć budowę nowej kopalni.
Raport „Jaki węgiel dla elektrowni Bełchatów” opisuje i ocenia zasoby i jakość węgla brunatnego w trzech złożach, które obecnie stanowią lub w przyszłości mają stanowić źródło surowca dla
Autorem analizy wykonanej na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi jest dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju.
Złoże w polu „Bełchatów” wyczerpie się w ciągu najbliższych dwóch lat. Od 2021 roku elektrownia będzie musiała działać tylko w oparciu o węgiel pochodzący z pola „Szczerców”. Węgiel ten ma ponad 30 proc. więcej zawartości rtęci niż węgiel z pola „Bełchatów”, więcej ołowiu i niemal taką samą zawartość kadmu.
„Współczynniki koncentracji toksycznych dla ludzi i zwierząt związków rtęci i kadmu w węglu wydobywanym w polu „Szczerców” są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę, że elektrownia spala niemal 45 mln ton węgla rocznie, przejście w całości na surowiec z pola „Szczerców” spowoduje emisję związków tych substancji i na poziomie kilkudziesięciu ton rocznie.” – wskazuje dr Wilczyński.
Najniższe stężenia szkodliwych substancji znajdują się w węglu dostępnym w planowanej nowej odkrywce w polu „Złoczew”. Budowa nowej kopalni odkrywkowej jest jednak obarczona ogromnymi kosztami. Złoże „Złoczew” znajduje się 50 km od Elektrowni Bełchatów. Transport węgla na taką odległość wymagałby budowy nowej linii kolejowej i jej codziennej obsługi tylko na potrzeby kopalni. Przy zakładanym poziomie wydobycia 18 mln ton węgla rocznie oznacza to 35 pociągów kursujących w ciągu doby pomiędzy odkrywką Złoczew a elektrownią Bełchatów.
Otwarcie nowej kopalni to także nieakceptowalne koszty społeczne i środowiskowe. Ze względu na strukturę terenu byłaby to najgłębsza kopalnia odkrywkową w Polsce i jedyna, w której eksploatacja złoża wymagałaby użycia materiałów wybuchowych. Budowa odkrywki „Złoczew” oznacza także konieczność wysiedlenia ponad 3000 mieszkańców z 33 wsi.
Elektrownia Bełchatów to największy emitent dwutlenku węgla w Europie i największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny, który jest najbardziej emisyjnym paliwem. Zawiera on też średnio aż cztery razy więcej szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci niż węgiel kamienny.
Źródło: ClientEarth
Przypisy
1/ Raport jest dostępny do pobrania na stronie Fundacji Clientearth Prawnicy dla Ziemi:https://www.documents.clientearth.org/library/download-info/jaki-wegiel-dla-elektrowni-belchatow-zasoby-i-jakosc-wegla-brunatnego-w-zlozu-belchatow-pole-belchatow-i-pole-szczercow-oraz-w-zlozu-zloczew/