Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. instrumentów zapewnienia bezpieczeństwa dostaw Urząd Regulacji Energetyki
GoBloo firmy Columbus Energy

Chętni na rekompensaty dla branż energochłonnych mają 14 dni na złożenie oświadczenia

a+a-    Powrót       29 sierpnia 2019       Energia   

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych (tekst ustawy tutaj). Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu. Na początku sierpnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pisemnie informowało o tym przedsiębiorców energochłonnych.

Do wyboru jeden system wsparcia

Przedsiębiorcy w 2019 roku mogą wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty, albo ten wprowadzony przez ustawę z 28 grudnia 2018 r. (nowela ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw), czyli tzw. ustawę o cenach prądu. Celem tej drugiej ustawy było ustabilizowanie cen energii w 2019 r. na poziomie nie wyższym niż obowiązujący 30 czerwca 2018 r.

Oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia do stosowania cen i stawek opłat za energię elektryczną, przewidzianych w ustawie o cenach prądu, przedsiębiorcy powinni przesłać do wszystkich przedsiębiorstw energetycznych, z którymi między 1 stycznia a 30 czerwca 2019 r. mieli zawarte umowy na sprzedaż energii. Albo do zarządcy rozliczeń, w przypadku gdy w wyżej podanym okresie nie mieli podpisanej umowy z żadnym przedsiębiorstwem energetycznym, ale nabywali energię (na własny użytek) np. na Towarowej Giełdzie Energii.

Kopie tych oświadczeń, wraz z potwierdzeniem ich otrzymania odpowiednio przez przedsiębiorstwo energetyczne lub Zarządcę Rozliczeń S.A.. należy dołączyć do wniosku o rekompensaty za 2019 r. Wniosek taki trzeba będzie złożyć w Urzędu Regulacji Energetyki do 31 marca 2020 r. Od decyzji URE w tej sprawie będzie można odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedsiębiorcy za 2019 rok otrzymają rekompensaty w październiku/ listopadzie 2020 roku. Będzie je wypłacał BGK.

Wysokość rekompensat dla poszczególnych przedsiębiorców prezes URE określi na podstawie danych związanych z produkcją w danym przedsiębiorstwie (m.in. nt. procentowego zużycia energii, wielkości produkcji).

Dodatkowo beneficjenci systemu muszą wdrożyć w swoich zakładach certyfikowany system zarządzania energią lub bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Wzory oświadczeń na stronie MPiT.

Źródło: MPiT

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ME: 76 proc. uprawnionych do zamrożonych cen prądu dopełniło formalności (17 września 2019)Prąd droższy o 60 proc. (03 września 2019)KE zatwierdziła rekompensaty w związku z wyższymi cenami energii (02 września 2019)Umowy sprzedaży energii elektrycznej zostaną skorygowane do 13 września br. (29 sierpnia 2019)Najważniejsze wydarzenia Kongresu Nowej Mobilności (14 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony