Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Stażysta z wyższym wykształceniem – ekipa terenowa, Warszawa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Rekordowo wysokie temperatury notowane na Antarktydzie

a+a-    Powrót       14 lutego 2020       Powietrze i klimat   

Na Antarktydzie odnotowano kolejny w ostatnich dniach rekord temperatury: 20,75 st. Celsjusza. Pomiar zarejestrowano na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, w argentyńskiej stacji badawczej Marambio.

Średnio roczna temperatura na tej wyspie to - 1,5 st. C latem i - 15 st. C zimą, chociaż odnotowuje się też duże spadki temperatury związane z silnymi wiatrami do - 60 st. C.

W ostatni piątek badacze z argentyńskiej stacji Esperanza na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego ogłosili, że zanotowali rekordową temperaturę 18,3 st. C.

- Przekroczenie granicy 20 st. C to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego, widoczny jest wyraźny trend zmiany klimatu - powiedział pracujący na wyspie Seymour brazylijski badacz Carlos Schaefer.

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

Jakie zagrożenia niosą ze soba zmiany klimatu?

W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 st. C. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Do 2030 roku Polska powinna odejść od węgla – zakładają scenariusze instytucji badawczych (19 lutego 2020)Jaki wpływ mają zmiany klimatu na cykl rozwojowy buka? (11 lutego 2020)ARLEM alarmuje: Zanieczyszczenie plastikiem i ocieplenie klimatu - główne problemy regionu śródziemnomorskiego (24 stycznia 2020)NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (23 stycznia 2020)Badanie: ok. 57 proc. Polaków biernych wobec emisji zanieczyszczeń (20 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony