Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Rekordowo wysokie temperatury notowane na Antarktydzie

a+a-    Powrót       14 lutego 2020       Powietrze i klimat   

Na Antarktydzie odnotowano kolejny w ostatnich dniach rekord temperatury: 20,75 st. Celsjusza. Pomiar zarejestrowano na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, w argentyńskiej stacji badawczej Marambio.

Średnio roczna temperatura na tej wyspie to - 1,5 st. C latem i - 15 st. C zimą, chociaż odnotowuje się też duże spadki temperatury związane z silnymi wiatrami do - 60 st. C.

W ostatni piątek badacze z argentyńskiej stacji Esperanza na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego ogłosili, że zanotowali rekordową temperaturę 18,3 st. C.

- Przekroczenie granicy 20 st. C to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego, widoczny jest wyraźny trend zmiany klimatu - powiedział pracujący na wyspie Seymour brazylijski badacz Carlos Schaefer.

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

Jakie zagrożenia niosą ze soba zmiany klimatu?

W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 st. C. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Możemy już panikować. Tylko czy chcemy wiedzieć dlaczego? (01 czerwca 2020)Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego (27 kwietnia 2020)Epoki kamienia łupanego nie skończył brak kamieni, czyli lekcja o klimacie i energetyce (24 kwietnia 2020)Ministerstwo Edukacji Narodowej o filmie edukacyjnym na temat zmian klimatycznych (22 kwietnia 2020)Czy efekt cieplarniany powoduje burze? Ten w wydaniu MEN wywołał grad komentarzy (21 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony