Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód Arcadis
Woda wysokoozonowana do zwalczania koronawirusa i innych zagrożeń WOFIL Robert Muszański

Zbiornik w Rogowie zanieczyszczony tysiącami litrów paliwa

a+a-    Powrót       30 czerwca 2020       Woda   

Zbiornik wody w Rogowie k. Łodzi został zanieczyszczony tysiącami litrów substancji ropopochodnej, pochodzącej z nielegalnego odwiertu w pobliskim rurociągu. Usuwaniem oleju zajmuje się straż pożarna, a policja poszukuje złodziei, którzy kradnąc paliwo, doprowadzili do skażenia.

O zanieczyszczeniu, którego skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele dni, poinformowało w poniedziałek Radio Łódź. Plamy oleju unoszące się na powierzchni wody zauważyli w weekend wędkarze. Jak przekazała starosta brzeziński Renata Kobiera, w pobliżu zbiornika w Rogowie przebiega rurociąg Płock - Koluszki, dlatego od razu pojawiło się podejrzenie, że to z niego może pochodzić tłusta substancja. - Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że nieznani sprawcy wykonali odwiert w pobliskim rurociągu i regularnie kradli paliwo - Policjanci przeprowadzili oględziny kryminalistyczne i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie - poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Joanna Kącka.

Teren zostanie zrekultywowany

Na miejsce zadysponowano 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczne zespoły ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Brzezin, Łodzi i Piotrkowa. Do akcji ratunkowej dołączyli także przedstawiciele zakładowej straży pożarnej właściciela uszkodzonego rurociągu - spółki PERN, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Wcześniej - niezwłocznie po wykryciu nielegalnego odwiertu - wstrzymana została dystrybucja paliwa w rurociągu.

- Po stwierdzeniu zdarzenia dystrybucja produktu poprzez rurociąg została natychmiast wstrzymana, a po jego naprawie przesył paliwa został wznowiony. W tym momencie trwa akcja, której celem jest jak najszybsze usunięcie produktu z wody i zminimalizowanie skutków dla środowiska naturalnego - podał PERN w poniedziałkowym komunikacie. Według spółki, "prowadzenie działań utrudnia podmokły i mało dostępny obszar". PERN wyjaśnił, że z pomocą posiadanych dronów monitoruje teren, by "zidentyfikować wszystkie zanieczyszczone miejsca", natomiast "prace na akwenie wodnym prowadzone są z zastosowaniem łodzi i pontonów, operujących zaporami pływającymi i sorpcyjnymi, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się produktu i jak najszybciej zebrać go z powierzchni wody". Spółka zaznaczyła przy tym, iż "w trybie pilnym przystępuje także do jak najszybszej rekultywacji terenu wokół akwenu". - Chodzi o zebranie pozostałości produktu, jak i zanieczyszczonego gruntu - podał PERN.

Zebrano dotąd 8 tys. litrów substancji ropopochodnej

Na miejscu wciąż działają strażacy, którzy różnymi metodami starają się zapobiec przedostaniu się zanieczyszczeń do rzeki Mrogi i innych zbiorników w okolicy. Do tej pory ze zbiornika w Rogowie zebrano ponad 8 tysięcy litrów substancji ropopochodnej. Zanieczyszczoną wodę - przy użyciu separatora - oddziela się od oleju, który na bieżąco jest zabierany przez spółkę PERN do dalszego oczyszczania.

Oprócz policji, sprawę skażenia bada także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)Grunt to remediacja. Kilka słów o jakości gruntów w Polsce (16 czerwca 2020)W Norylsku po wycieku paliwa z elektrowni ogłoszono stan wyjątkowy (04 czerwca 2020)Jakich kompetencji potrzebuje wod-kan i przedsiębiorstwa zajmujące się rekultywacją? (22 maja 2020)Ruda Śląska: Trwa rewitalizacja trenów po koksowni Orzegów (16 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony