Jak mówił Minister Cyfryzacji i Administracji Andrzej Halicki podczas 97. posiedzenia Sejmu RP, Regionalny System Ostrzegania spełnia coraz ważniejszą rolę w przekazywaniu obywatelom wiadomości na temat zagrożeń występujących lokalnie. - W pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazaliśmy prawie 2000 powiadomień i ponad 430 ostrzeżeń – poinformował.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO (na smartfony i tablety), w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej i na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Od lipca informacje te mogą być przekazywane również SMS-em. Halicki dodał jednak, że do tej pory nie było potrzeby wykorzystania funkcji SMS, jako narzędzia komunikacji zastrzeżonego wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących np. powodzi.
Komunikaty dotyczące np. zagrożenia silnym wiatrem, sztormem, intensywnymi opadami deszczu czy związane z sytuacją na drogach tworzone są przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Pojawiają się najpierw na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, a następnie w telewizji i aplikacjach mobilnych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych pokazujące np., jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dziennikarz