Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Wzrasta rola RSO w przekazywaniu informacji o zagrożeniach

a+a-    Powrót       27 lipca 2015       Ryzyko   

Jak mówił Minister Cyfryzacji i Administracji Andrzej Halicki podczas 97. posiedzenia Sejmu RP, Regionalny System Ostrzegania spełnia coraz ważniejszą rolę w przekazywaniu obywatelom wiadomości na temat zagrożeń występujących lokalnie. - W pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazaliśmy prawie 2000 powiadomień i ponad 430 ostrzeżeń – poinformował.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO (na smartfony i tablety), w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej i na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Od lipca informacje te mogą być przekazywane również SMS-em. Halicki dodał jednak, że do tej pory nie było potrzeby wykorzystania funkcji SMS, jako narzędzia komunikacji zastrzeżonego wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących np. powodzi.

Komunikaty dotyczące np. zagrożenia silnym wiatrem, sztormem, intensywnymi opadami deszczu czy związane z sytuacją na drogach tworzone są przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Pojawiają się najpierw na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, a następnie w telewizji i aplikacjach mobilnych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych pokazujące np., jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

60 mln zł unijnych dotacji na gospodarowanie wodami opadowymi (09 czerwca 2020)Tykające bomby na dnie Bałtyku (01 czerwca 2020)Prawie 47 mln zł dla Sulejówka i Zielonej Góry na efektywne wykorzystywanie wody opadowej (26 maja 2020)Będzie aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (27 marca 2020)ONZ wspiera w budowaniu odporności na katastrofy naturalne (12 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland