Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Sygnity EAM for Heat: System zarządzania majątkiem sieciowym i budowania Inteligentnych Sieci Ciepłowniczych firmy Sygnity S.A.
EVB – Stacja ładowania pojazdów elektrycznych firmy PRE Edward Biel

Rowery cargo już jeżdżą po Łodzi

a+a-    Powrót       08 września 2017       Transport   

Od wczoraj (czwartek) w Łodzi w ramach systemu wypożyczeń rowerów miejskich dostępne są rowery cargo, czyli takie, którymi można przewozić np. zakupy albo dzieci.

Na początek pojawiło się 10 takich rowerów, jednak w przyszłości dołączy do nich kolejne pięć. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg w tej sprawie, który dodatkowo będzie obejmował także rowery typu tandem.

Firma Nextbike przekazała Łodzi 10 nowych rowerów nieodpłatnie, natomiast kolejnych pięć pojazdów zostanie sfinansowanych z budżetu obywatelskiego.

Rowery wyposażono w pasy i składane ławeczki, siedem biegów, a przepisowe maksymalne obciążenie skrzyni to 100 kg.

Zasady i koszty korzystania z rowerów cargo są takie same jak w przypadku innych rowerów należących do systemu ŁRP (Łódzki Rower Publiczny). Jak wyjaśnia Paulina Cyniak z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, aby znaleźć stację, na której znajduje się w danym momencie rower transportowy, wystarczy użyć dedykowanej aplikacji mobilnej. Zwrócenie roweru jest możliwe w dowolnej stacji.

Rowerzyści ŁRP mają do dyspozycji 148 stacji i 1490 rowerów. Miasto poinformowało jednak, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego rozstrzygnięto konkurs, dzięki któremu rozszerzy się łódzki i regionalny system rowerowy: 14 stacji rowerowych powstanie na 14 stacjach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rowery cargo są w Polsce stosunkowo nowym rozwiązaniem. W ubiegłym roku ruszyła społeczna, bezpłatna wypożyczalnia rowerów transportowych w Lublinie; w ramach systemu wypożyczeń można nimi jeździć od 2016 r. także w Opolu. W Warszawie oferowało je kiedyś niezależnie kilka wypożyczalni, a od tego roku kilka takich pojazdów jeździ także w ramach systemu roweru miejskiego.

Ewa Szekalska: Dziennikarz Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ustawa o elektromobilności z podpisem prezydenta (06 lutego 2018)Polskie miasto wśród 100 najbardziej zrównoważonych (15 listopada 2017)Zmiana Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie (14 listopada 2017)Są efekty stołecznej polityki transportowej (13 listopada 2017)Kolej pełni ważną rolę w transporcie intermodalnym (09 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony