Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

10 proc. unijnych środków przeznaczone zostanie na rozwój małych miast

   Powrót       09 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Do 10 proc. środków unijnych przeznaczonych dla Polski trafi na rozwój małych miast - to główne założenie "Pakietu dla małych miast", nad którym pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Koncepcję programu przedstawił minister Jerzy Kwieciński.

Pakiet dla małych miast przewiduje cztery kategorie działań:

1. projekty zintegrowane, czyli łączenie działań z różnych źródeł finansowania w celu kompleksowego wsparcia lub rozwiązania problemu, zgodnie z potrzebami danego obszaru;
2. projekty służące zacieśnianiu współpracy z obszarami charakteryzującymi się dynamicznym rozwojem - budowanie powiązań funkcjonalnych, identyfikowanie obszarów współpracy sektora publicznego z prywatnym i społecznym;
3. selektywne promowanie innowacyjnych rozwiązań, służących rozwiązywaniu specyficznych problemów danego miasta, na przykład rozwiązania mobilne, praca na odległość, e-learning oraz usługi społeczne i opiekuńcze;
4. standardowy zakres wsparcia w postaci kopert/konkursów dedykowanych małym miastom dzięki czemu nie będą musiały one konkurować z dużymi ośrodkami.
Pieniądze na rozwój małych miast mają pochodzić z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. - Uruchamiamy pakiet działań na rzecz rozwoju małych miast. Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunkami do nauki i rozwoju - mówił minister finansów, inwestycji i rozwoju.

685 małych miast

Jak wylicza resort inwestycji i rozwoju, mamy w Polsce 685 małych miast, co stanowi 73 procent ogólnej liczby wszystkich miast. Są to miasta liczące do 20 tysięcy mieszkańców, w których mieszka 13 proc. ogółu ludności naszego kraju. Do jednego z najpoważniejszych problemów tych ośrodków należą: odpływ ludzi młodych, starzenie się społeczeństwa, brak atrakcyjnych miejsc pracy, wysoki odsetek osób biernych zawodowo, ograniczony dostęp do usług rozwojowych dla przedsiębiorstw czy utrudniony transport zbiorowy. - To także ograniczone możliwości finansowe samorządów lokalnych wynikające z ich niskich dochodów własnych - zauważa resort.

Wsparcie dla małych miast rząd zaplanował w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030. - Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunkami do nauki i rozwoju. Zapewnienie wszystkim miastom warunków do trwałego rozwoju jest kluczowym elementem w procesie działań na rzecz osiągania celów rozwojowych, związanych zarówno z konkurencyjnością gospodarki, jej innowacyjnością, jak i rozwojem wrażliwym społecznie i zrównoważonym terytorialnie - deklaruje MIiR.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bez efektywności energetycznej polskie miasta nie osiągną neutralności klimatycznej (30 listopada 2020)Jak promować zrównoważoną konsumpcję? (27 listopada 2020)Już we wtorek debata online EKO 2.0. (26 listopada 2020)To oni wygrali Hackathon dla Miast. Cztery zwycięskie drużyny i ich innowacyjne projekty (26 listopada 2020)Pandemia a zrównoważony rozwój w Europie. Nowy raport EASAC  (24 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony