Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Wdrażania Programów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

10 proc. unijnych środków przeznaczone zostanie na rozwój małych miast

a+a-    Powrót       09 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Do 10 proc. środków unijnych przeznaczonych dla Polski trafi na rozwój małych miast - to główne założenie "Pakietu dla małych miast", nad którym pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Koncepcję programu przedstawił minister Jerzy Kwieciński.

Pakiet dla małych miast przewiduje cztery kategorie działań:

1. projekty zintegrowane, czyli łączenie działań z różnych źródeł finansowania w celu kompleksowego wsparcia lub rozwiązania problemu, zgodnie z potrzebami danego obszaru;
2. projekty służące zacieśnianiu współpracy z obszarami charakteryzującymi się dynamicznym rozwojem - budowanie powiązań funkcjonalnych, identyfikowanie obszarów współpracy sektora publicznego z prywatnym i społecznym;
3. selektywne promowanie innowacyjnych rozwiązań, służących rozwiązywaniu specyficznych problemów danego miasta, na przykład rozwiązania mobilne, praca na odległość, e-learning oraz usługi społeczne i opiekuńcze;
4. standardowy zakres wsparcia w postaci kopert/konkursów dedykowanych małym miastom dzięki czemu nie będą musiały one konkurować z dużymi ośrodkami.
Pieniądze na rozwój małych miast mają pochodzić z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. - Uruchamiamy pakiet działań na rzecz rozwoju małych miast. Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunkami do nauki i rozwoju - mówił minister finansów, inwestycji i rozwoju.

685 małych miast

Jak wylicza resort inwestycji i rozwoju, mamy w Polsce 685 małych miast, co stanowi 73 procent ogólnej liczby wszystkich miast. Są to miasta liczące do 20 tysięcy mieszkańców, w których mieszka 13 proc. ogółu ludności naszego kraju. Do jednego z najpoważniejszych problemów tych ośrodków należą: odpływ ludzi młodych, starzenie się społeczeństwa, brak atrakcyjnych miejsc pracy, wysoki odsetek osób biernych zawodowo, ograniczony dostęp do usług rozwojowych dla przedsiębiorstw czy utrudniony transport zbiorowy. - To także ograniczone możliwości finansowe samorządów lokalnych wynikające z ich niskich dochodów własnych - zauważa resort.

Wsparcie dla małych miast rząd zaplanował w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030. - Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunkami do nauki i rozwoju. Zapewnienie wszystkim miastom warunków do trwałego rozwoju jest kluczowym elementem w procesie działań na rzecz osiągania celów rozwojowych, związanych zarówno z konkurencyjnością gospodarki, jej innowacyjnością, jak i rozwojem wrażliwym społecznie i zrównoważonym terytorialnie - deklaruje MIiR.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chcesz chronić środowisko? Zapobiegaj marnowaniu żywności! (16 października 2019)Pierwsza w historii zielona kampania wyborcza za nami. Do czego zobowiązali się zwycięzcy? (14 października 2019)XIV Forum Liderów Ochrony Środowiska już 24 października (11 października 2019)Logika cyrkularna zakrawająca na science-fiction? Witajcie w świecie fińskich wizjonerów (10 października 2019)Smart narzędzia, czyli o instrumentach wsparcia dla rozwoju idei smart city w Polsce (10 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony