Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ocen oddziaływania na środowisko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

RPO prosi prezydenta o zawetowanie noweli ustawy OOŚ

a+a-    Powrót       08 sierpnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie noweli ustawy OOŚ, która drastycznie utrudni społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji.

W piśmie do prezydenta(1) zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreśla, że przepisy ustawy budzą istotne wątpliwości co do ich wpływu na realizację wolności i praw jednostki. Swe zasadnicze uwagi Rzecznik przedstawił w piśmie z 19 lipca 2019 r. do Marszałka Senatu. Przestrzegał w nim, że wady ustawy narażają Polskę na wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską. W związku z tym, że zastrzeżenia Rzecznika nie zostały uwzględnione przez Senat, Rzecznik zwraca się do Prezydenta RP o odmowę podpisania ustawy.

Wątpliwości o zgodność z prawem unijnym

Przyjęte rozwiązania budzą zasadnicze wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym i wiążącym Rzeczpospolitą Polską prawem międzynarodowym. Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, państwa członkowskie zobowiązano do zapewnienia, aby członkowie zainteresowanej społeczności - mający wystarczający interes lub ewentualnie podnoszący naruszenie prawa, gdy administracyjne procedury prawne państwa członkowskiego wymagają tego jako warunku koniecznego - mieli dostęp do procedury odwoławczej przed sądem, by zakwestionować materialną lub proceduralną legalność decyzji, działań lub zaniechań.

Obowiązek taki wynika też z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, sporządzonej w Aarhus 25 czerwca 1998 r.

Źródło: RPO

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Pismo do Prezydenta RP z prośbą o zawetowanie nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7422-rpo-do-prezydenta-rp.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Akt oskarżenia ws. odpadów niebezpiecznych we wsi Wszedzień koło Mogilna (29 listopada 2019)Rozporządzenie dot. inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko przyjęte (11 września 2019)Plany budowy wieżowców w Trójmieście mogą zagrozić migracji ptaków (22 sierpnia 2019)Prezydent podpisał zmianę ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (15 sierpnia 2019)Decyzje środowiskowe z okrojonym udziałem społeczeństwa? (23 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony