Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Planowania w Gospodarowaniu Wodami PGW Wody Polskie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

RPO zachęca do udziału w konsultacjach dotyczących wdrożenia w UE Konwencji z Aarhus

a+a-    Powrót       01 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Konwencja z Aarhus jest aktem fundamentalnym dla prawa człowieka do czystego środowiska. Reguluje m.in. kwestię dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących ochrony środowiska (np. możliwość kwestionowania przed sądem inwestycji zagrażających środowisku, w którym żyjemy).

Niestety, jej wdrożenie pozostawia wiele do życzenia. Rzecznik przekonał się o tym choćby w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej (mimo iż decyzje w tym zakresie powinny być – zgodnie z Konwencją – zaskarżalne, sądy administracyjne odrzuciły skargę Rzecznika ze względu na przepisy krajowe).

Konsultacje trwają do 14 marca

Do 14 marca trwają konsultacje publiczne dotyczące wdrożenia w Unii Europejskiej Konwencji z Aarhus w zakresie prawa dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach środowiskowych. Rzecznik Praw Obywatelskich zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia swoich uwag(1).

W konsultacjach publicznych UE(2) każdy z nas może wypowiedzieć się na temat zakresu nowych inicjatyw, przedstawionych w nich priorytetów i wartości dodanej działań na szczeblu UE w danej dziedzinie. Konsultacje mogą też służyć do oceny realizowanych już strategii politycznych i obowiązujących przepisów.

Źródło: RPO

Przypisy

1/ Więcej informacji i kwestionariusz konsultacji dostępne są pod adresem:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2018-2432060/public-consultation_pl
2/ Szczegóły dostępne pod adresem:
https://ec.europa.eu/info/consultations_pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Marsz hologramów w Warszawie, czyli strajk klimatyczny online (03 kwietnia 2020)KE uruchamia konsultacje w sprawie ograniczenia emisji do 2030 roku o 50 proc. (01 kwietnia 2020)Mniejszy ruch na ulicach, ale smog nie znika (31 marca 2020)Antykryzysowe rozwiązania dla wytwórców OZE (31 marca 2020)Będzie aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (27 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony