Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Rusza kampania informacyjna „Dom bez rachunków”

   Powrót       04 czerwca 2019       Budownictwo       Artykuł promocyjny   

Siedem czołowych organizacji branżowych w Polsce połączyło siły, żeby popularyzować wiedzę na temat budownictwa plus energetycznego. Twórcy kampanii chcą pomóc potencjalnym inwestorom, przedstawiając praktyczne wskazówki dotyczące projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych.

Impulsem do powstania akcji był megatrend, jakim w budownictwie są instalacje fotowoltaiczne. Celem wspólnych działań jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa plus energetycznego oraz pomoc projektantom, architektom, instalatorom oraz inwestorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła, ciepłej wody oraz wentylacji w domach jednorodzinnych.

Kilkanaście złotych miesięcznie

Według twórców kampanii, „Dom bez rachunków” to budynek samodzielny energetycznie, który w ciągu roku generuje więcej energii z odnawialnych źródeł niż jej zużywa. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu nowatorskiego modelu połączenia kilku elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz rekuperację. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia oraz zużycia energii elektrycznej pod codzienne potrzeby mieszkańców domu plus energetycznego, sprowadzają się jedynie do rachunków za opłaty stałe, czyli kilkunastu złotych miesięcznie.

W ostatnich latach spadły ceny instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów do magazynowania energii. W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu. Już teraz bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie we własnej instalacji fotowoltaicznej, niż kupować ją u dostawcy energii. Niestety, świadomość możliwości bycia producentem i konsumentem własnej energii jest jeszcze w Polsce niezbyt duża. Ten kierunek zmieni świat w ciągu kilkudziesięciu lat i dostrzeżono to już w wielu krajach. Czas, by zaczęto dostrzegać to również u nas – komentuje Paweł Lachman – prezes PORTPC – organizator kampanii „Dom bez Rachunków”.

Zachęcamy do lektury z wywiadu z Pawłem Lachmanem.

W pierwszym etapie akcji opublikowano bezpłatny poradnik w wersji PDF z praktycznymi informacjami oraz stronę internetową: www.dombezrachunkow.com. W najbliższych miesiącach planowana jest prezentacja przykładów realizacji domów o standardzie plus energetycznym oraz silna promocja w mediach społecznościowych.

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej

Troska o zdrowie i bezpieczeństwo energetyczne obywateli Polski, walka o poprawę jakości środowiska naturalnego, wspólne zmagania związane z wdrażaniem ambitnej polityki klimatycznej w Polsce to cele podpisanego w dniu 22.11.2018 w Krakowie Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Do porozumienia POBE (Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej) przystąpiły:

  • Sekcja Główna Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Ciepłownictwa Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
  • Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji
  • Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV
  • Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
  • Stowarzyszenie Polska Wentylacja
  • Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
  • Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

Źródło: PORTPC

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zaproszenie do składania wniosków ws. Europejskiego Zielonego Ładu: 1 mld euro na inwestycje (25 września 2020)Kluczowa jest poprawna eksploatacja budynków (22 czerwca 2020)Politechnika Warszawska efektywna energetycznie? Wkrótce termomodernizacja dwóch akademików (05 marca 2020)Małopolskie: 10 tys. podpisów pod petycją o przyspieszenie działań antysmogowych (11 kwietnia 2019)Miasto w obliczu zmian. Konferencja PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem (04 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony