Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Ruszyła akcja bezpłatnych badań technicznych pojazdów w stolicy

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2017       Transport   

W poniedziałek pierwszy raz w Warszawie na tak dużą skalę ruszyła akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych pojazdów. Kierowcy mogą sprawdzić w swoich samochodach i motocyklach emisję spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach na 55 stacjach diagnostycznych. Akcja jest realizowana dzięki współpracy m.st. Warszawy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) i trwa do końca wakacji (do 2 września br.).

Kierowców, którzy chcą wziąć udział w akcji, zapraszamy do wybranej z 55 stacji kontroli pojazdów (lista stacji na stronie UM(1)). Na miejscu diagności sprawdzą poziom emisji spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach. Użytkownicy pojazdów otrzymają przy tym informację na temat stanu technicznego sprawdzanych elementów i zostaną poinstruowani przez specjalistów, jak odpowiednio je użytkować.

Pojazd, który spełnia normy emisji spalin, zmniejsza nie tylko niekorzystne oddziaływanie transportu na środowisko, ale również ogranicza negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Zwiększona emisja zanieczyszczeń z niesprawnego układu wydechowego podnosi ryzyko występowania schorzeń układów oddechowego i krążenia.

Prawidłowe oświetlenie to gwarancja widoczności na drodze, szczególnie po zmroku. Jakość oświetlania dla każdego modelu pojazdu jest różna, a wpływ na to ma także rodzaj samego reflektora. Reflektory powinny być odpowiednio ustawione. Wyregulowane prawidłowo światła pozwalają na dostrzeżenie dużo wcześniej przeszkody znajdującej się na drodze. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji, która może istotnie wpłynąć i zaważyć na życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Prawidłowo wyregulowane ciśnienie w ogumieniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również na trwałość opon. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia, ponieważ zbyt wysokie przyśpiesza punktowe zużycie opony, a zbyt niskie powoduje zwiększone zużycie paliwa. Należy pamiętać również o sprawdzeniu stanu opony zapasowej.

Dotowana wymiana źródeł ciepła

Istotnym elementem działań przyczyniających się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza w Warszawie jest również realizowany od początku 2017 roku system dotacji do wymiany indywidualnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne źródła gazowe lub podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z tego typu pomocy w pierwszym etapie naborów skorzysta około 400 gospodarstw domowych. W tym roku od września planujemy uruchomić kolejny nabór.

Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przypisy

1/ Zadbaj o samochód i jakość powietrza w stolicy. Lista stacji dostępna na stronie UM st. Warszawy.
http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/zadbaj-o-samoch-d-i-jako-powietrza-w-stolicy

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Volkswagen zapłaci miliard euro grzywny (14 czerwca 2018)Projekt ustawy zakładający przeznaczanie 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem odrzucony (08 czerwca 2018)Podstawowe fakty o programie „Czyste Powietrze” (08 czerwca 2018)Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł (07 czerwca 2018)Od września we Wrocławiu ruszy Lokalny Program Osłonowy w ramach walki ze smogiem (31 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony