Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Samorządowcy podpisali deklarację „Solidarność dla klimatu”

a+a-    Powrót       10 grudnia 2018       Zrównoważony rozwój   

Miasta oświetlone w 100 proc. energooszczędnie, budynki zasilane w połowie ze źródeł odnawialnych – to niektóre cele samorządów należących do Sieci Polskich Miast Progresywnych. Ich przedstawiciele podpisali w poniedziałek w Katowicach(1) deklarację „Solidarność dla klimatu”.

- Samorządy to ważny gracz na globalnej scenie. Miasta, które są wspólnie w Sieci Miast Progresywnych, realizują progresywną politykę miejską, politykę zrównoważonego rozwoju. To sieć otwarta, zachęcamy kolejne miasta do przyłączenia się do nas – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej koordynator Sieci Miast Progresywnych Dariusz Szwed.

Deklarację(2) podpisało 17 prezydentów, burmistrzów i radnych z miejscowości w całej Polsce. Zadeklarowali w niej, że zlikwidują w swoich miastach ubóstwo energetyczne, do 2030 r. 100 proc. źródeł oświetlenia będzie oparte w tych miejscowościach na energooszczędnej technologii LED, co ma poprawić sytuację budżetową miast i ich mieszkańców. W tym samym okresie co najmniej 50 proc. energii w budynkach zarządzanych przez te miasta będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a do 2050 r. – 100 proc. Władze miast znajdujących się w sieci deklarują też, że zlikwidują smog w swoich miastach dzięki kompleksowej termomodernizacji budynków, dążenia do zastępowania węgla źródłami odnawialnymi oraz edukacji energetycznej. Mieszkańcy mają otrzymywać wsparcie w rozwoju ich własnej energetyki, dzięki środkom z budżetu gminy, ale też funduszy ochrony środowiska w Polsce oraz środków z programów Unii Europejskiej w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej (2021-2027).

Idea deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy m.in. z Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany, współpracujący w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem, wspólnie z mieszkańcami.

Sieć Miast Progresywnych jest partnerem brytyjskiej inicjatywy UK100. Sieci miast współdziałają na rzecz wymiany dobrych praktyk pomiędzy miastami, które realizują lokalną politykę klimatyczno-energetyczną. Dyrektor sieci UK100, Polly Billington uczestniczyła w poniedziałek w uroczystości ogłoszenia katowickiej deklaracji. - Nie zawsze mamy wpływ na największych graczy, ale skoro nie możemy działać odgórnie, działajmy oddolnie - zaapelowała. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Podpisanie deklaracji jest jednym z wydarzeń towarzyszących trwającemu w Katowicach Szczytowi Klimatycznemu ONZ (COP24), podczas którego delegaci z całego świata pracują nad zasadami praktycznej realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.2/ Więcej o deklaracji tutaj:
https://www.solidarnoscdlaklimatu.pl/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mobilność miejska musi zmierzyć się z wyzwaniem efektywności energetycznej (04 marca 2020)XI Smart City Forum w marcu (21 lutego 2020)MPWiK wybuduje ponad 9-kilometrowy kolektor wzdłuż Wisły (10 stycznia 2020)Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Eco-Miasto? (05 grudnia 2019)LeadAIR – Ruszył nowy projekt dla miast (02 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony