Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Radca prezesa ds. rozwoju rynku energii elektrycznej Urząd Regulacji Energetyki
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Samorządy będą miały 28 dni na złożenie oświadczenia

a+a-    Powrót       10 czerwca 2019       Energia   

Po wejściu w życie nowych przepisów w sprawie cen prądu samorządy będą miały 28 dni na złożenie oświadczenia, że mogą korzystać z obniżki – zakłada projekt, który trafił do Sejmu.

Posłowie złożyli w piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowa propozycja przepisów, które miały sprawić, że podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne m.in. dla samorządów, to wynik rozmów Ministerstwa Energii z Komisją Europejską. W drodze negocjacji instytucje zgodziły się, by rozliczenie pierwszego półrocza tego roku odbywało się na zasadach określonych w grudniowej ustawie ws. cen prądu, ale od lipca mają obowiązywać już nowe regulacje.

Grupa taryfowa G

Zgodnie z projektem w drugim półroczu tego roku do cen prądu zamrożonych na poziomie z czerwca 2018 r. będą uprawnieni: odbiorcy z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, mikro przedsiębiorca oraz małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy oraz państwowe jednostki organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej (np. lasy państwowe). To oznacza, że z ustawowo obniżonych cen nie będą mogły już korzystać średnie i duże przedsiębiorstwa. Będą one mogły jednak wystąpić o dopłatę w ramach pomocy de minimis.

Nowością jest nałożenie na odbiorcę końcowego obowiązku złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenia, że należy się do grupy odbiorców uprawnionych do korzystania z obniżek. Będzie na to 28 dni od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Każde zawarcie kolejnej umowy ze sprzedawcą (dotychczasowym lub nowym) będzie również musiało być poprzedzone złożeniem takiego oświadczenia. Projekt nowelizacji wprowadza wzór takiego oświadczenia.

Źródło: Serwis Samorzadowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dystrybutorzy prądu przypominają o składaniu oświadczeń ws. cen energii (09 sierpnia 2019)Niższe ceny za oświetlenie dla wszystkich gmin (02 sierpnia 2019)Oświadczenia ws. cen energii do 13 sierpnia (01 sierpnia 2019)Elektrownia wodna we wnętrzu magistrali (31 lipca 2019)Tylko do jutra można składać oświadczenie ws. cen prądu (26 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony