Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Energetyk Unilever
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Samorządy zaniepokojone rosnącymi cenami energii

a+a-    Powrót       31 października 2018       Energia   

Samorządy będą musiały płacić za prąd o co najmniej kilkadziesiąt procent więcej. - Nie mamy wyjścia, kupimy tę energię droższą, ale odbije się to na odbiorcach – alarmuje Związek Miast Polskich. Sprawą ma zająć się Ministerstwo Energii.

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poprosiła na wtorkowym posiedzeniu, by resort energii zainteresował się sprawą drożejącego prądu. - Czekają nas w przyszłości narodowe lekcje z oszczędzania energii elektrycznej – powiedział Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. - Na giełdach cena energii jest prawie dwa razy większa niż rok wcześniej - alarmował.

Nawet 67 proc. więcej za prąd

Tymczasem samorządy i ich spółki prowadzą właśnie przetargi na dostawę energii elektrycznej w przyszłym roku. - Otrzymujemy niepokojące sygnały, że wzrosty cen prądu będą co najmniej kilkudziesięcioprocentowe – poinformował Wójcik. Jak wyliczał, Gdańsk zapłaci za prąd o ok. 55 proc. więcej, Poznań i Bydgoszcz o ok. 57 proc., a Warszawa o 67 proc.

- To jest drastyczna podwyżka, która odbije się na nas wszystkich. W szpitalach będzie to wzrost kosztów o ok. 80 proc., a tam przecież wyłączyć prądu nie można. Poważnie się natomiast obawiamy, że będziemy musieli wygaszać oświetlenie na drogach oświetlanych przez samorządy – wskazuje Marek Wójcik.

Ekspert zwrócił też uwagę, że samorządy nie były przygotowane na te podwyżki cen i w budżetach zaplanowały niższe kwoty. - W wielu przypadkach musimy zrywać przetargi, bo kwoty, które mamy w budżetach, są absolutnie niezadowalające – podkreślał. - Nie mamy wyjścia, kupimy tę energię droższą, ale odbije się to na odbiorcach – ocenił.

Koszalin zapłaci nawet 12 mln zł za prąd

Dodatkowych pieniędzy w budżecie szuka m.in. Koszalin. - Po zapoznaniu się z ofertami przetargowymi na dostawę energii elektrycznej muszę stwierdzić, że podwyżki sięgnęły aż 70 proc.- wyliczał Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Koszalin. - W tym roku na energię wydamy w Koszalinie niecałe 7 milionów złotych, podczas gdy najlepsza oferta złożona na rok przyszły to ponad 12 milionów złotych. Właśnie zastanawiamy się, gdzie znaleźć brakujące pieniądze - powiedział.

Będzie podwyżka cen biletów

Na drożejącą energię elektryczną skarżyły się ostatnio Tramwaje Warszawskie (53 proc. wzrost ceny będzie kosztował spółkę 15 mln zł rocznie) czy Koleje Mazowieckie (nowe stawki będą oznaczały dla spółki 37,3 mln zł większe koszty). - Tak znaczący wzrost cen energii trakcyjnej spowoduje drastyczny wzrost kosztów działalności Kolei Mazowieckich. Podwyżka cen energii będzie miała bezpośredni wpływ na znaczącą podwyżkę cen biletów – komentował Czesław Sulima, członek zarządu KM.

Na listopadowym posiedzeniu Komisji Ministerstwo Energii ma przedstawić informację, w jaki sposób zamierza reagować na tę sytuacje. Samorządowcy będą też o tym dyskutować z przedstawicielami resortu na posiedzeniu zespołu roboczego.

Źródło: PAP Samorząd

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku (21 sierpnia 2019)PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Podpisano list intencyjny ws. budowy salarni RDF w Stalowej Woli (13 sierpnia 2019)Małopolska: Pożyczki dla samorządów na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych (12 sierpnia 2019)Dystrybutorzy prądu przypominają o składaniu oświadczeń ws. cen energii (09 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony