Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Asystent / specjalista ds. ochrony środowiska Energoprojekt - Warszawa SA
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Wyciek ścieków do Czarnej Hańczy

a+a-    Powrót       06 września 2019       Woda   

Ok. 180 metrów sześciennych ścieków wyciekło w środę do rzeki Czarna Hańcza w Suwałkach (woj. podlaskie) podczas prac remontowych starych odcinków kanalizacji sanitarnej - poinformował w czwartek magistrat w Suwałkach.

Do wycieku doszło w środę po południu. Poinformował o nim przechodzący obok rzeki mieszkaniec. Służby ratownicze, strażacy i pracownicy komunalni zatamowali wyciek ok. godz. 21. Jak informuje magistrat, do Czarnej Hańczy mogło wpłynąć do 180 metrów sześciennych ścieków. Kolejne 170 metrów sześciennych wywieziono z kanału deszczowego do oczyszczalni ścieków beczkowozami.

Zewnętrzna firma zadziałała niezgodnie z przepisami

W czwartek rano zebrał się w Urzędzie Miasta w Suwałkach sztab zarządzania kryzysowego. W południe o zaistniałej sytuacji władze miasta poinformowały media na konferencji prasowej. - Zewnętrzna firma, która na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach modernizuje stare odcinki kanalizacji ściekowej, nie informując o tym, przepompowała ścieki do kanalizacji burzowej. Zrobiła to niezgodnie z zamówieniem. Kanalizacja deszczowa nie może być pod żadnym pozorem wykorzystywana do przepływu ścieków – powiedział prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Leszek Andrulewicz.

Przedstawiciel firmy remontującej sieć sanitarną Krzysztof Szostak powiedział, że chcąc ułatwić sobie prace, firma zatkała odcinek kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Utrata i wpompowywała tam ścieki. W tym czasie prowadziła prace remontowe na wyłączonym odcinku sieci ściekowej. Niestety kanał deszczowy rozszczelnił się i ścieki przedostały się do Czarnej Hańczy.

Druga awaria powodująca zanieczyszczenie Czarnej Hańczy

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody z rzeki na kilku jej odcinkach. Wyniki badania nie są jeszcze znane. Władze miasta informują, że dotychczas nie znaleziono w rzece śniętych ryb. To druga w ostatnim czasie awaria, która spowodowała zanieczyszczenie Czarnej Hańczy. W lipcu ubiegłego roku do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków w wyniku zapowietrzenia pomp oczyszczalni ścieków w Suwałkach. Z rzeki wyłowiono wówczas ok. 300 kg śniętych ryb.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poważny wyciek ścieków w Finlandii (13 listopada 2019)Niebagatelne znaczenie separatorów dla branży wod-kan (05 listopada 2019)Wod-kan poważnym udziałowcem rynku OZE? Duże szanse z pomocą biogazu (29 października 2019)2 mln zł na badania nad innowacyjną metodą usuwania farmaceutyków ze ścieków (16 października 2019)Raport: podwyżki opłat za wywóz odpadów wzrosły w ostatnim roku o ponad 30 proc. (15 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony