Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Wyciek ścieków do Czarnej Hańczy

a+a-    Powrót       06 września 2019       Woda   

Ok. 180 metrów sześciennych ścieków wyciekło w środę do rzeki Czarna Hańcza w Suwałkach (woj. podlaskie) podczas prac remontowych starych odcinków kanalizacji sanitarnej - poinformował w czwartek magistrat w Suwałkach.

Do wycieku doszło w środę po południu. Poinformował o nim przechodzący obok rzeki mieszkaniec. Służby ratownicze, strażacy i pracownicy komunalni zatamowali wyciek ok. godz. 21. Jak informuje magistrat, do Czarnej Hańczy mogło wpłynąć do 180 metrów sześciennych ścieków. Kolejne 170 metrów sześciennych wywieziono z kanału deszczowego do oczyszczalni ścieków beczkowozami.

Zewnętrzna firma zadziałała niezgodnie z przepisami

W czwartek rano zebrał się w Urzędzie Miasta w Suwałkach sztab zarządzania kryzysowego. W południe o zaistniałej sytuacji władze miasta poinformowały media na konferencji prasowej. - Zewnętrzna firma, która na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach modernizuje stare odcinki kanalizacji ściekowej, nie informując o tym, przepompowała ścieki do kanalizacji burzowej. Zrobiła to niezgodnie z zamówieniem. Kanalizacja deszczowa nie może być pod żadnym pozorem wykorzystywana do przepływu ścieków – powiedział prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Leszek Andrulewicz.

Przedstawiciel firmy remontującej sieć sanitarną Krzysztof Szostak powiedział, że chcąc ułatwić sobie prace, firma zatkała odcinek kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Utrata i wpompowywała tam ścieki. W tym czasie prowadziła prace remontowe na wyłączonym odcinku sieci ściekowej. Niestety kanał deszczowy rozszczelnił się i ścieki przedostały się do Czarnej Hańczy.

Druga awaria powodująca zanieczyszczenie Czarnej Hańczy

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody z rzeki na kilku jej odcinkach. Wyniki badania nie są jeszcze znane. Władze miasta informują, że dotychczas nie znaleziono w rzece śniętych ryb. To druga w ostatnim czasie awaria, która spowodowała zanieczyszczenie Czarnej Hańczy. W lipcu ubiegłego roku do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków w wyniku zapowietrzenia pomp oczyszczalni ścieków w Suwałkach. Z rzeki wyłowiono wówczas ok. 300 kg śniętych ryb.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska złożyła HELCOM wyjaśnienia w sprawie zrzutu ścieków do Wisły (13 września 2019)Ząbkowskie wodociągi wdrożą innowacyjny system monitoringu (11 września 2019)Dziś rano ruszył przepływ ścieków awaryjnym rurociągiem do "Czajki" (09 września 2019)Wody Polskie: rurociąg jest w połowie drogi do mostu pontonowego (04 września 2019)Będą kontrole instalacji ściekowych w całym kraju (02 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony