Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

Sejmowa komisja zawnioskuje o powołanie spółki rewitalizującej tereny zdegradowane

a+a-    Powrót       07 maja 2019       Planowanie przestrzenne   

Dezyderat do rządu ws. powołania spółki zajmującej się rewitalizacją i rekultywacją terenów zdegradowanych przygotuje sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej – zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca komisji posłanka Izabela Kloc (PiS). Założenia dezyderatu omawiała tego dnia obradująca w Zabrzu i działająca w ramach tej komisji podkomisja nadzwyczajna ds. polityki energetycznej UE.

Trudnością jest koordynacja działań rewitalizacyjnych

Podczas briefingu w przerwie obrad posłanka Kloc zaznaczyła, że powołanie "operatora rewitalizacji" jest bardzo ważnym przedsięwzięciem – szczególnie w kontekście przygotowań do realizacji w woj. śląskim projektów w ramach utworzonej z inicjatywy Komisji Europejskiej platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (ang. Coal Regions in Transition - CRiT).

- Rzeczywiście dzisiaj pewną trudnością jest koordynacja tych działań rewitalizacyjnych. Instytucji zaangażowanych w ten proces – od Skarbu Państwa po jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, stronę społeczną – jest bardzo dużo. Potrzeba takiego operatora, który tchnie te procesy rewitalizacyjne na nową ścieżkę szybkiego działania - mówiła szefowa komisji ds. UE.

Stanowisko strony społecznej

Jak przypomniał zaproszony na dyskusję szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, wniosek ws. utworzenia operatora rewitalizacji zgłosiła już wcześniej strona społeczna uczestnicząca w pracach komitetu sterującego Programu dla Śląska. - Trzeba po prostu założyć spółkę z udziałem m.in. samorządów, naszej Metropolii, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – z równowagą udziałów - która będzie koordynowała te wszystkie działania rewitalizacyjne - wyjaśnił Kolorz.

Prezentujący podczas obrad podkomisji systemowe rozwiązania rekultywacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych Adam Gorszanów z Państwowego Instytytu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wskazał, że w wielu krajach kwestia ta stała się kołem zamachowym rozwoju. - Chodzi o to, aby podnieść, wzorem krajów Unii Europejskiej, problematykę rekultywacji i rewitalizacji do rangi priorytetowego programu regionalnego – z odpowiednimi narzędziami operacyjnymi - mówił Gorszanów.

Jak zaznaczył, problematyka ta w przypadku woj. śląskiego wpisuje się w programy rozwojowe – od programów unijnych, przez rządowy Program dla Śląska, po strategie wojewódzkie i lokalne. Jednocześnie dotyczy szczególnie miast ze zlikwidowanym przemysłem ciężkim i wysokim odpływem ludności.

Śląskowi najbliżej do Zagłębia Ruhry

Ekspert PIG-PIB za celowe uznał skorzystanie tu ze sprawdzonych wzorców. Spośród modeli francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego jego zdaniem najbliższym sytuacji woj. śląskiego było kilkadziesiąt lat temu Zagłębie Ruhry. - Wówczas zdecydowano, że gminy nie są w stanie sobie z tym poradzić i na poziomie landu zdecydowano o ustanowieniu polityki regionalnej: na początku lat 80. powstał fundusz nieruchomości, którego obecnym powiernikiem jest spółka NWR Urban - mówił.

Jak zaznaczył, spółka ta, o charakterze non-profit, ze 100-procentowym kapitałem landu, w imieniu samorządów przeprowadza prace rekultywacyjne: np. kupuje teren, rekultywuje go i w porozumieniu z samorządem zagospodarowuje; często jest także inwestorem zastępczym i przygotowuje plany zagospodarowania czy rozwoju dla takich obszarów.

Gorszanów zastrzegł, że w Polsce występuje znaczne rozproszenie źródeł finansowania i budżetowania takich przedsięwzięć – co m.in. uniemożliwia przeniesienie wprost modelu niemieckiego. Jego zdaniem jeśli jednak uruchomić podobny projekt, zainteresowanych powinno być wiele stron, w tym Skarb Państwa, który jest największym właścicielem terenów zdegradowanych. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zrewitalizują rzeki na Podlasiu. Powołano konsorcjum (23 października 2019)Podpisano porozumienie ws. rewitalizacji i rozwoju terenów po kopalni Krupiński (07 października 2019)Jest koncepcja rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego (01 października 2019)Tarnów: 4 mln zł na rewitalizację terenów wokół stawu Kantoria (31 lipca 2019)20 strażackich Oscarów dla zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu dla OSP Floriany 2019 (31 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony