Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego firmy Menard

Sejmowa komisja zawnioskuje o powołanie spółki rewitalizującej tereny zdegradowane

a+a-    Powrót       07 maja 2019       Planowanie przestrzenne   

Dezyderat do rządu ws. powołania spółki zajmującej się rewitalizacją i rekultywacją terenów zdegradowanych przygotuje sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej – zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca komisji posłanka Izabela Kloc (PiS). Założenia dezyderatu omawiała tego dnia obradująca w Zabrzu i działająca w ramach tej komisji podkomisja nadzwyczajna ds. polityki energetycznej UE.

Trudnością jest koordynacja działań rewitalizacyjnych

Podczas briefingu w przerwie obrad posłanka Kloc zaznaczyła, że powołanie "operatora rewitalizacji" jest bardzo ważnym przedsięwzięciem – szczególnie w kontekście przygotowań do realizacji w woj. śląskim projektów w ramach utworzonej z inicjatywy Komisji Europejskiej platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (ang. Coal Regions in Transition - CRiT).

- Rzeczywiście dzisiaj pewną trudnością jest koordynacja tych działań rewitalizacyjnych. Instytucji zaangażowanych w ten proces – od Skarbu Państwa po jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, stronę społeczną – jest bardzo dużo. Potrzeba takiego operatora, który tchnie te procesy rewitalizacyjne na nową ścieżkę szybkiego działania - mówiła szefowa komisji ds. UE.

Stanowisko strony społecznej

Jak przypomniał zaproszony na dyskusję szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, wniosek ws. utworzenia operatora rewitalizacji zgłosiła już wcześniej strona społeczna uczestnicząca w pracach komitetu sterującego Programu dla Śląska. - Trzeba po prostu założyć spółkę z udziałem m.in. samorządów, naszej Metropolii, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – z równowagą udziałów - która będzie koordynowała te wszystkie działania rewitalizacyjne - wyjaśnił Kolorz.

Prezentujący podczas obrad podkomisji systemowe rozwiązania rekultywacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych Adam Gorszanów z Państwowego Instytytu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wskazał, że w wielu krajach kwestia ta stała się kołem zamachowym rozwoju. - Chodzi o to, aby podnieść, wzorem krajów Unii Europejskiej, problematykę rekultywacji i rewitalizacji do rangi priorytetowego programu regionalnego – z odpowiednimi narzędziami operacyjnymi - mówił Gorszanów.

Jak zaznaczył, problematyka ta w przypadku woj. śląskiego wpisuje się w programy rozwojowe – od programów unijnych, przez rządowy Program dla Śląska, po strategie wojewódzkie i lokalne. Jednocześnie dotyczy szczególnie miast ze zlikwidowanym przemysłem ciężkim i wysokim odpływem ludności.

Śląskowi najbliżej do Zagłębia Ruhry

Ekspert PIG-PIB za celowe uznał skorzystanie tu ze sprawdzonych wzorców. Spośród modeli francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego jego zdaniem najbliższym sytuacji woj. śląskiego było kilkadziesiąt lat temu Zagłębie Ruhry. - Wówczas zdecydowano, że gminy nie są w stanie sobie z tym poradzić i na poziomie landu zdecydowano o ustanowieniu polityki regionalnej: na początku lat 80. powstał fundusz nieruchomości, którego obecnym powiernikiem jest spółka NWR Urban - mówił.

Jak zaznaczył, spółka ta, o charakterze non-profit, ze 100-procentowym kapitałem landu, w imieniu samorządów przeprowadza prace rekultywacyjne: np. kupuje teren, rekultywuje go i w porozumieniu z samorządem zagospodarowuje; często jest także inwestorem zastępczym i przygotowuje plany zagospodarowania czy rozwoju dla takich obszarów.

Gorszanów zastrzegł, że w Polsce występuje znaczne rozproszenie źródeł finansowania i budżetowania takich przedsięwzięć – co m.in. uniemożliwia przeniesienie wprost modelu niemieckiego. Jego zdaniem jeśli jednak uruchomić podobny projekt, zainteresowanych powinno być wiele stron, w tym Skarb Państwa, który jest największym właścicielem terenów zdegradowanych. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Tarnów: 4 mln zł na rewitalizację terenów wokół stawu Kantoria (31 lipca 2019)20 strażackich Oscarów dla zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu dla OSP Floriany 2019 (31 maja 2019)Konkurs na zagospodarowanie nieczynnego pohutniczego pieca (02 maja 2019)Zakończono rewitalizację pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej (16 kwietnia 2019)Miasto w obliczu zmian. Konferencja PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem (04 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony