
Konkurs, ogłoszony pod koniec listopada br. przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) w ramach projektu "Polski Samochód Elektryczny", jest kolejnym krokiem na drodze do polskiego samochodu elektrycznego. Obecna odsłona konkursu nawiązuje do poprzedniego etapu prac, w którym została wyłoniona najlepsza wizualizacja miejskiego auta elektrycznego. Jednak tym razem gra toczy się już nie o pojazd wirtualny, ale o prototyp, który mógłby w przyszłości jeździć po polskich drogach.
Budowa zaplecza technicznego i biznesowego
Celem konkursu jest nawiązanie współpracy z podmiotami z sektora, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie procesu budowy zaplecza technicznego i biznesowego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej pojazdu elektrycznego.
EMP zaprasza do negocjacji specjalistów z branży elektromobilności. - Od wielu miesięcy rozmawiamy z rynkiem, czyli w tym wypadku podmiotami, które mają kompetencje niezbędne do budowy prototypu. Wiemy, że są zainteresowane współpracą i przygotowują zgłoszenia – powiedziała nam Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy spółki. Jak wyjaśniła, postępowanie jest skierowane do profesjonalnych podmiotów, które mają kompetencje w zakresie: konstrukcji i budowania prototypów pojazdów, produkcji pojazdów, projektowania lub produkcji komponentów, a także wdrażania na rynek nowych produktów. - Nie ograniczamy postępowania do uczestników konkursu na wizualizację – dodała.
Zgłoszenia do 20 grudnia, wstępny projekt do 29 grudnia
Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie mogą wysyłać zgłoszenia do 20 grudnia br.(1) Otrzymają wtedy od organizatorów szczegółowe informacje dotyczące konkursowych wymagań. Natomiast termin nadsyłania wstępnej koncepcji technicznej budowy prototypu oraz wstępnej koncepcji biznesowej produkcji seryjnej upływa 29 grudnia 2017 roku. Jak radzi przedsiębiorcom Baldys, ważne jest, aby cała dokumentacja projektu była przygotowana profesjonalnie i dostosowana do wymagań konkursowych. Ponadto zarówno przedstawiony kosztorys, jak i harmonogram prac powinny być realne do wykonania.
Skarb Państwa mógłby wesprzeć produkcję na warunkach rynkowych
Przedstawiciele rządu niejednokrotnie zapewniali, że rozwój elektromobilności w kraju będzie wspierany na szczeblu rządowym. Oprócz zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych, mowa była również o produkcji elektryków w Polsce. Dlatego też zapytaliśmy organizatorów konkursu, czy znane są już szczegóły późniejszego finansowania produkcji zwycięskiego prototypu. - Nie jesteśmy w stanie na tym etapie mówić o kwotach. Z deklaracji pana ministra Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że Skarb Państwa mógłby wejść z kapitałem w produkcję samochodów elektrycznych na warunkach rynkowych. Liczymy, że pojawią się przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zbudować fabrykę. Skarb Państwa mógłby mieć w niej udziały, np. 49 proc., ale nie zakładamy, żeby państwo miało produkować samochody – odpowiada Aleksandra Baldys.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Aby otrzymać szczegółowe informacje dotyczące Projektu należy na adres: prototyp@emobilitypoland.pl przesłać skan podpisanego formularza zgłoszeniowego. Formularz dostępny jest na stronie EMP.http://emobilitypoland.pl/pl/konkurs-na-prototyp.html