Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/stka ds. bezpieczeństwa chemicznego ATMOTERM S.A.

W Skawinie sprawdzą, jak smog wpływa na zdrowie dzieci

a+a-    Powrót       20 stycznia 2020       Powietrze i klimat   

20 stycznia br. w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczną się bezpłatne badania spirometryczne. Mają one sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci. Pomoże to ustalić, jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na układ oddechowy uczniów.

Skawina jako jedna z 9 gmin w Polsce przystąpiła do programu ZONE, którego jednym z elementów jest zbadanie wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci. Urzędnicy wiedzą doskonale, że w walce ze smogiem oprócz wymiany kotłów i kontroli, ważna jest także profilaktyka we wczesnym wykrywaniu chorób układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza.

Największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce

Bezpłatne badania spirometrycznie w Skawinie zostały podzielone na 2 tury. Pierwsza odbyła się w okresie kwiecień - czerwiec 2019 roku, druga rozpocznie się 20 stycznia i potrwa około miesiąca. Chodzi tutaj o sprawdzenie różnic pomiędzy pracą płuc w sezonie grzewczym oraz w czasie, gdy powietrze jest czyste. Poprzednio w Skawinie przebadano około 1500 dzieci w 7 szkołach. Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie.

Kompleksowe badania kluczem do dalszej diagnostyki i leczenia

Rodzice dzieci biorących udział w badaniach spirometrycznych w Skawinie dowiedzą się, czy ich podopieczni są zdrowi, czy też wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Podczas pierwszej tury uczniowie otrzymali “dzienniczki badań”, w których znajdowała się zgoda rodzica oraz ankieta z danymi na temat czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na zdrowie dzieci.

Oprócz Skawiny do programu przystąpili: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze oraz Targówek (dzielnica Warszawy).

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

#ClimateEmergency - 10. PLGBC Green Building Symposium w nowym formacie online (16 września 2020)Ile znaczy cisza w cywilizacji hałasu? (11 września 2020)W UE dzięki poprawie w obszarze zbierania i oczyszczania ścieków zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska (11 września 2020)Mazowsze z przełomowym Programem ochrony powietrza (10 września 2020)Niemal co ósmy zgon w Europie związany ze złą jakością środowiska (09 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony