Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inżynier środowiska ds. wody i ścieków Instytut Ekologii Stosowanej

Nowa metoda usuwania leków ze ścieków

a+a-    Powrót       25 lutego 2019       Woda   

Opracowana przez estońskich naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie metoda wykorzystująca aerożele organiczne pozwala usuwać pozostałości leków ze ścieków - informuje pismo "Chemical Engineering Journal”.

Aby wytworzyć wysoce porowaty aerożel z organicznego żelu, zespół doktora Mihkela Koela zastosował proces ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym. Dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym jest płynny, podczas gdy w typowych warunkach jest albo ciałem stałym, albo gazem. Gdy zawarty w żelu fenolowym dwutlenek węgla przechodzi w stan gazowy, powstaje aerożel - materiał wyjątkowo lekki i porowaty, słabo przewodzący ciepło i prąd elektryczny.

Chemia bezodpadowa

Doktor Mihkel Koel prowadzi badania dotyczące wdrażania zasad chemii bezodpadowej – tak zwanej „zielonej chemii”. Aerożele otrzymywane są ze związków fenolowych pochodzących z miejscowych łupków bitumicznych (dzięki swoim łupkom bitumicznym Estonia jest krajem energetycznie niezależnym). Ze względu na specyficzność związków otrzymywanych z estońskiego surowca, reakcja zachodzi szybko i w temperaturze pokojowej, wcześniej produkcja aerożelu wymagało ogrzewania w temperaturze nawet 100 stopni Celsjusza przez dłuższy czas.

Dzięki domieszce metali (żelaza, miedzi, kobaltu i niklu) aerożel staje się znakomitym nośnikiem katalizatora, który może być użyty np. do oczyszczania ścieków. Najlepsze wyniki uzyskano przy użyciu niklu. Ponieważ aerożel jest materiałem wysoce porowatym, o dużej powierzchni właściwej, jest dobrze znany ze swoich doskonałych właściwości adsorbujących (szczególnie ważnych w przypadku katalizatora).

Usunięto ze ścieków lek na infekcje nerek

Przy użyciu tego katalizatora naukowcom z Tallina udało się metodą fotokatalityczną usunąć ze ścieków antybakteryjny trimetoprim, który stosuje się w leczeniu infekcji nerek. Do tej pory metody oczyszczania wody z odpadów farmaceutycznych były niezwykle skomplikowane i niezbyt skuteczne.

Współpracując z kolegami z uniwersytetu w Tartu, zespół Mihkela Koela bada również przydatność aerożelu krzemionkowego, celulozowego oraz węglowego. Ten ostatni wytwarzany jest w wysokiej temperaturze dzięki pirolizie aerożelu organicznego - przez ogrzewanie do 700-800 stopni Celsjusza bez dostępu powietrza. Aerożele węglowe domieszkowane metalami wykazują bardzo dobre właściwości katalityczne w przypadku elektrolizy – mogą posłużyć na przykład do niskotemperaturowych ogniw paliwowych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chłopice: Ponad 2 mln zł dofinansowania na modernizację oczyszczalni ścieków (27 maja 2019)University of Nevada z USA partnerem polskiej spółki wodociągowej i placówki naukowej (24 maja 2019)Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)Eksperci orzekli, że awarię przepompowni ścieków w Gdańsku w ub.r. wywołał zespół czynników (13 maja 2019)Jaka przyszłość czeka biogazownie w Polsce? (10 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony