Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. komunikacji i wizerunku Eneris Surowce S.A.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Ślad węglowy inwestycji nabiera coraz większego znaczenia

a+a-    Powrót       26 lutego 2019       Powietrze i klimat   

Inwestycje realizowane w Europie będą porównywane według nowych wzorców finansowych,  opartych o informacje o śladzie węglowym. Wstępne porozumienie w tej kwestii pomiędzy państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim zostało osiągnięte w poniedziałek.

Unia buduje ramy prawne, które będą zachęcały inwestorów do poszerzania świadomości wpływu ich działalności na środowisko. Osiągnięte porozumienie obejmuje stworzenie dwóch nowych kategorii wskaźników finansowych (ang. financial benchmarks), które są określane jako niskowęglowe(1) (ang. low carbon benchmarks). Będą to: benchmark transformacji klimatycznej (ang. a climate transition benchmark) oraz benchmark Porozumienia Paryskiego (ang. a Paris-aligned benchmark).

Paris-aligned benchmark oceni, czy projekt wspiera osiągnięcie celu Porozumienia z Paryża

Wskaźniki z pierwszej kategorii mają obniżyć ślad węglowy standardowego portfela inwestycyjnego. Precyzując, tego rodzaju wskaźniki powinny być określane z uwzględnieniem firm, które podążają za wymierną, opartą na nauce "trajektorią dekarbonizacji" do końca 2022 roku w świetle długoterminowego celu z Porozumienia Paryskiego.

Jak czytamy na stronie internetowej Rady, druga kategoria jest bardziej ambitna. Jej celem jest bowiem wyselekcjonowanie tylko tych elementów, które przyczyniają się do osiągnięcia celu 2 st. C z Porozumienia Paryskiego (więcej o celu utrzymania globalnego ocieplenia na Ziemi poniżej 2 st. C można przeczytać tutaj).

Eugen Teodorovici, minister finansów Rumunii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie, mówi, że dzięki nowym regulacjom inwestorom łatwiej będzie wybrać przyjazne dla klimatu projekty, infrastrukturę i technologie, a także skierować przepływ kapitału na zielone aktywa.

Dalsze rozmowy techniczne nad regulacjami będą dotyczyć przyjętej wczoraj wersji. Zanim nowe przepisy wejdą w życie muszą jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzone przez Parlament i Radę.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ Innym spotykanym tłumaczeniem są wskaźniki referencyjne niskoemisyjności

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czas przejść na internetowy detox (18 lipca 2019)Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)Butelka w 100 proc. z rPET już w sprzedaży (03 czerwca 2019)Zrównoważony rozwój w firmach to nie tylko CSR (15 maja 2019)Pomysł opodatkowania „importowanego" śladu węglowego (14 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony