Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Menadżer ds. Ciepłownictwa Krajowa Agencja Poszanowania Energii | KAPE S.A.
Pompa ciepła PCCO SPLIT 13 kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

Na Śląsku ok. 60 proc. pieców węglowych do wymiany do końca 2021 r.

a+a-    Powrót       20 stycznia 2020       Energia   

Ok. 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w centralnej części woj. śląskiego, korzystających obecnie z pieców węglowych, musi do końca 2021 r. zmienić sposób ogrzewania – wynika z badania, zleconego przez spółkę Tauron Ciepło.

Badanie wykazało, że ok. 60 proc. z pieców węglowych obecnie wykorzystywanych w tzw. aglomeracji śląsko-dąbrowskiej wyprodukowano przed 1 stycznia 2012 r. Obowiązek wymiany takich pieców do końca 2021 r. wynika z obowiązującej w woj. śląskim uchwały antysmogowej.

Badanie dotyczące znajomości i konsekwencji przepisów tej uchwały na terenie miast regionu, gdzie ciepło sieciowe dostarcza Tauron Ciepło, przeprowadziła w IV kwartale 2019 r. Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

- Chcieliśmy uzyskać aktualne i miarodajne dane na temat świadomości społecznej dotyczącej konieczności wymiany źródła ogrzewania - wyjaśniła w piątek rzeczniczka Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś. - Wyniki pokazują, że mimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków - wskazała Kuś.

Badanie pokazało m.in., że o uchwale antysmogowej słyszało 76,8 proc. ankietowanych, 22,1 proc. z nich uznało, że zapisy ich nie dotyczą, a kolejne 54 proc. przyznało, że nie ma wiedzy na ten temat.

Pytania kierowane do obecnych użytkowników kotłów węglowych wykazały, że tylko 2,9 proc. z nich potwierdziło najwyższą, piątą klasę energetyczną (lub tzw. EcoDesign) posiadanych urządzeń. Z raportu z badania umieszczonego na stronie spółki wynika, że brak wiedzy nt. klasy posiadanego kotła zgłosiło ponad 80 proc. ankietowanych.

Kluczową kwestią, o jaką pytano, był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany.

Ponad 60 proc. pieców wyprodukowanych przed 2012 rokiem

- Okazało się, że 60,1 proc. obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r. - podkreśliła rzeczniczka Tauronu Ciepło.

Z raportu z badania wynika, że w latach 2012-14 powstało 13,3 proc. używanych przez respondentów pieców, w latach 2015-17 – 15 proc., a w latach 2018-19 – 7,1 proc. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 4,5 proc. badanych.

Ponadto ponad 55 proc. pytanych zadeklarowało wiedzę, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, np. na przyłączenie do ciepła sieciowego. Według Kuś znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić piec, zadeklarowało chęć podłączenia ciepła sieciowego.

Ostatni moment na decyzje o przyłączeniu do sieci ciepłowniczej

Rzeczniczka Tauronu Ciepło przypomniała, że proces podłączenia ciepła sieciowego może trwać do kilkunastu miesięcy, dlatego dla użytkowników najstarszych kotłów to ostatni moment na podjęcie decyzji o przyłączeniu do sieci ciepłowniczej.

Podłączenie do sieci obejmuje: sprawdzenie na wniosek zarządcy budynku możliwości podłączenia, informację z Tauronu Ciepło nt. niezbędnych prac, ich terminów i kosztów (po stronie spółki jest doprowadzenie sieci do budynku, a po stronie odbiorcy - instalacje wewnętrzne) oraz - po akceptacji oferty - decyzja o podłączeniu i przeprowadzenie prac przyłączeniowych.

Nowe przepisy w ramach uchwały antysmogowej

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, wprowadzającą ograniczenia i zakazy w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, szczególnie kotłów, kominków i pieców - jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło.

Przepisy uchwały wprowadziły zakaz używania paliw: węgla brunatnego i produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Uchwała antysmogowa określiła też terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dla kotłów węglowych wyprodukowanych do 1 stycznia 2012 r., to 1 styczeń 2022 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2014 r. - 1 styczeń 2024 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2016 r. - 1 styczeń 2026 r., a dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2018 r. - 1 styczeń 2028 r.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Do 2030 roku Polska powinna odejść od węgla – zakładają scenariusze instytucji badawczych (19 lutego 2020)Energa i Enea zawieszają finansowanie projektu Ostrołęka C (17 lutego 2020)Sejmowa komisja nie chce złagodzenia ustawy odległościowej (14 lutego 2020)VIII Ogólnopolski Szczyt Energetyczny pod hasłem "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki" (11 lutego 2020)Słaby wiatr też dobrze wieje. Ruszają prace projektowe nad "Panelem Wiatrowym" (11 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony