Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
20.01.2021 20 stycznia 2021

Inicjatywa powołania think tanku "Śląski Ład"

   Powrót       17 grudnia 2020       Energia   

Kreowanie rozwiązań wspomagających transformację energetyczną Śląska oraz inspirowanie działań służących sprawiedliwym i akceptowalnym społecznie przemianom - to niektóre zadania przyszłego think tanku "Śląski Ład". Z inicjatywą jego powołania wystąpiła w środę europosłanka PiS Izabela Kloc.

Parlamentarzystka była współorganizatorką i moderatorką internetowej debaty pod nazwą "Śląski Ład", zorganizowanej w środę przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego. W telekonferencji wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister aktywów Artur Soboń. - Podczas spotkania padło zbyt wiele ważnych słów, żeby nie miało być ciągu dalszego naszej konferencji. Chciałabym nadać naszym obradom trwalszy wymiar i zaproponować - wręcz marzy mi się - think tank "Śląski Ład", który stałby się bankiem dobrych pomysłów dla naszego regionu w dobie transformacji energetycznej - podsumowała debatę Izabela Kloc.

Czytaj też: „Łużycki Zielony Ład” odpowiedzią na wyzwania klimatyczne na Ziemi Zgorzeleckiej

- Jego formuła nie powinna się ograniczać jedynie do kanałów komunikacyjnych między ekspertami i politykami. To musi być skuteczne, medialno-promocyjne narzędzie, które w przystępny sposób opowie mieszkańcom - bo to ich musimy pozyskać do pozytywnej transformacji - o szansach i zagrożeniach związanych z przemianami - tłumaczyła europosłanka. Jej intencją jest, aby podczas kolejnej konferencji "Śląski Ład", już nie wirtualnej, ale z osobistym udziałem dyskutantów, doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia think tanku.

Nawiązując do nazwy - zarówno konferencji, jak i przyszłego ośrodka eksperckiego - pos. Kloc wyjaśniła, że Śląsku ład kojarzy się z porządkiem, harmonią, równowagą. - Na tych wartościach został zbudowany śląski etos i transformacja energetyczna nie może tego zburzyć. W drugim znaczeniu Śląski Ład oczywiście nawiązuje do Europejskiego Zielonego Ładu jako jego ważny, ale - podkreślam - autonomiczny element - powiedziała pos. Kloc.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych (04 stycznia 2021)Podpisano polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów energetycznych (15 grudnia 2020)Czy transformacja energetyczna wymusza rewolucję w budownictwie? Webinary POBE w grudniu (08 grudnia 2020)Przyszłość Turowa - samorządowcy z petycją w PE (04 grudnia 2020)Tauron zakończył duże inwestycje w energetykę konwencjonalną - skupi się na źródłach odnawialnych (17 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony