Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Śląskie: Kampania informacyjno-edukacyjna realizowana przez gminy

a+a-    Powrót       23 listopada 2018       Odpady   

Kampanię informacyjno-edukacyjną, o tym jak lepiej gospodarować odpadami, rozpoczął samorząd woj. śląskiego. Chodzi o rosnącą ilość odpadów i ich segregację – wciąż niewystarczającą. Bezpośrednio w gminach kampanię mają prowadzić samorządy lokalne.

Z przedstawionych danych wynika, że odpady komunalne są coraz większym problemem na terenie woj. śląskiego oraz w całym kraju. Każdy mieszkaniec woj. śląskiego w ciągu roku wytwarza ponad 350 kg odpadów, co przekłada się np. na 8,7 tys. plastikowych butelek. W całym województwie powstaje 1,7 mln ton odpadów komunalnych rocznie, a w Polsce - 12 mln ton.

Ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj

Sfinansowana przez samorząd województwa kampania opiera się na zasadzie 3xR, czyli Reduce (ogranicz), Reuse (użyj ponownie) i Recycle (odzyskaj). - Dzisiaj lubimy kupować i gromadzić, przy czym nabyte towary użytkowane są coraz krócej. Trafiają na śmietnik, bo traktujemy je jako śmieci, a nie surowiec. Chcemy zachęcać mieszkańców województwa do idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W niej po produkcji, dystrybucji i konsumpcji następuje recykling i surowiec – powiedział szef realizującej kampanię spółki Planenergia Patryk Swoboda.

Od piątku rozpocznie się cykl spotkań z przedstawicielami gmin regionu, które – odpowiednio wyposażone w materiały - mają realizować kampanię na swoim terenie. Materiały te to: broszury dla pracowników gmin, foldery dla mieszkańców, plakaty, zawieszki, animacje i infografiki przygotowane m.in. pod kątem mediów społecznościowych, a także scenariusze lekcji szkolnych wraz z prezentacjami medialnymi.

Konkurs dla gmin

Dodatkowym bodźcem aktywizującym gminy ma być konkurs, przede wszystkim promujący punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Co roku ma być w nim nagradzana gmina najefektywniej radząca sobie z gospodarką odpadami komunalnymi.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Producencie, to chyba twoje? (22 marca 2019)W Otmicach odkryto nielegalny skład odpadów (22 marca 2019)Wiceminister Mazurek: Spalanie nie może być kierunkiem, w którym podąża gospodarka odpadami komunalnymi (21 marca 2019)Hiszpania zamyka elektrownie jądrowe i inwestuje w wiatraki i fotowoltaikę (20 marca 2019)Raport ONZ: Tylko globalna interwencja pozwoli uniknąć katastrofy (20 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony