Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Słońsk: Ponad 28 mln zł na budowę ośrodka muzealno-edukacyjnego

a+a-    Powrót       11 lutego 2019       Zrównoważony rozwój   

W Słońsku (Lubuskie) rozpoczęła się budowa ośrodka muzealno-edukacyjnego Parku Narodowego "Ujście Warty". Jednym z głównych jego elementów będzie muzeum przyrodnicze. Koszt inwestycji to ponad 28 mln zł – poinformował Adam Rzemieniecki z PN „Ujście Warty”.

Obiekt powstaje przy drodze krajowej nr 22, przy wjeździe do Słońska od strony Kostrzyna nad Odrą. Prace ziemne ruszyły na początku tego roku. Obecnie trwa wylewanie fundamentów budynku. Gmach ośrodka będzie miał ponad 1,8 tys. mkw. Będzie to nowoczesny jednokondygnacyjny budynek. We wnętrzu znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz niewielkie zaplecze biurowo-administracyjne. Część wystawiennicza zajmie ponad połowę powierzchni budynku.

Wirtualny lot balonem nad bagnami

- Multimedialne muzeum pozwoli zwiedzającym poznanie przyrody parku, bez konieczności przebywania na jego terenie. Umożliwi wirtualny lot balonem nad bagnami, odbycie migracji wraz z wybranym gatunkiem ptaka oraz przepłynięcie się łodzią po rozlewiskach. To tylko niektóre z atrakcji powstającego kompleksu – powiedział Rzemieniecki. Dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań technicznych obiekt ma być przyjazny środowisku.

Ponad 16 mln zł dofinansowania

Budynek zostanie otoczony terenem rekreacyjnym. Przewidziano m.in: wykonanie drogi dojazdowej i miejsc postojowych dla autokarów, samochodów osobowych i rowerów. Na parkingu znajdzie się ładowarka do aut elektrycznych. Ośrodek ma być ukończony i wyposażony do wiosny 2021 r., a jego otwarcie planowane jest na 1 lipca 2021 r., w 20. rocznicę utworzenia Parku Narodowego "Ujście Warty". Wartość przedsięwzięcia to 28,1 mln zł, w tym ponad 16,5 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Wimar ze Słubic. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zakończył się ECO FOOD 360 Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej (17 czerwca 2019)Zajęcia o ochronie klimatu w małopolskich szkołach (07 czerwca 2019)Zmiany klimatu od kuchni, czyli żywienie przyjazne dla klimatu (06 czerwca 2019)Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość – oczywiście ekologiczna (05 czerwca 2019)Zielona Wstążka #DlaPlanety (03 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony