Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Departamencie Źródeł Odnawialnych Urząd Regulacji Energetyki
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Sopot: Dopłaty na wymianę źródła ciepła

a+a-    Powrót       14 lutego 2019       Budownictwo   

Radni miejscy w Sopocie zaakceptowali zasady udzielania dotacji do przebudowy systemu grzewczego i wymiany okien.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przejście z ogrzewania węglem na ekologiczne będą mogli uzyskać 80 proc. dopłatę (nie więcej niż 15 tys. zł). W przypadku lokali mieszkalnych w budynku wielolokalowym, będących własnością miasta, będzie to całość poniesionych kosztów (nie więcej niż 17 tys. zł). Dla lokali w budynku wielolokalowym, niebędących własnością miasta, dopłaty sięgną 70 proc. kosztów (maksymalnie 7 tys. zł). W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej dofinansowanie będzie 100 proc., ale maksymalne stawki są uzależnione od mocy węzła (10 lub 20 tys. zł).

Dopłaty do OZE

Radni zatwierdzili też stawki dopłat do instalacji odnawialnych źródeł energii. Dla modułów fotowoltaicznych będzie można uzyskać wsparcie miasta w wysokości 1 tys. zł na każdy 1 kWp mocy znamionowej (nie więcej niż 5 tys. zł na jeden budynek). Nowością są dotacje do wymiany lub renowacji stolarki okiennej, mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz izolacyjności akustycznej w budynkach lub lokalach. Sięgają 50 lub 60 proc. kosztów, w zależności od tego, czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy nie.

Obniżka czynszu o 50 proc.

Do końca 2023 roku w Sopocie stosowana będzie obniżka czynszu o 50 proc. dla najemców komunalnych, którzy na własny koszt zlikwidują ogrzewanie węglowe i zastąpią je rozwiązaniem ekologicznym.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czyste Ciepło 2030 - strategia walki ze smogiem i ograniczenia importu paliw (19 kwietnia 2019)NFOŚiGW przekaże dotację firmie z Mielca na nowatorski system zarządzania energią (18 kwietnia 2019)Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem (18 kwietnia 2019)5 mld euro wsparcia dla kogeneracji w Polsce zatwierdzone przez KE (16 kwietnia 2019)Blisko 5 mld zł inwestycji w fotowoltaikę w ramach systemu aukcyjnego w latach 2018-2020 (15 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony