
Sopot dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów, które pozwalają gromadzić deszczówkę i podlewać nią przydomowe ogródki.
Taki program działa w tym mieście od 2011 r. Daje on możliwość „dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości”. Na realizację takiej inwestycji gmina Sopot udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.
- Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu – instruuje sopocki magistrat, zachęcając mieszkańców, by skorzystali z możliwości dofinansowania przez miasto budowy przydomowych systemów do gromadzenia deszczówki. - Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona – dodaje urząd.
Korzyść z takiej retencji jest podwójna. Z jednej strony pozwala ona oszczędzać wodę pitną z kranu i na rachunkach za nią, a z drugiej, magazynując wodę z opadów deszczu zamiast odprowadzać ją do kanalizacji deszczowej, zmniejsza się ryzyko podtopień podczas ulew. Przydomowe gromadzenie deszczówki powszechne jest m.in. w Niemczech.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
