Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista z zakresu ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu ze źródeł rolniczych realizowanych w ramach działalności kontrolnej Inspekcji Ochrony Środowiska Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Dotacje na przydomowe zbiorniki na deszczówkę

a+a-    Powrót       28 czerwca 2019       Woda   

Sopot dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów, które pozwalają gromadzić deszczówkę i podlewać nią przydomowe ogródki.

Taki program działa w tym mieście od 2011 r. Daje on możliwość „dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości”. Na realizację takiej inwestycji gmina Sopot udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

- Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu – instruuje sopocki magistrat, zachęcając mieszkańców, by skorzystali z możliwości dofinansowania przez miasto budowy przydomowych systemów do gromadzenia deszczówki. - Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona – dodaje urząd.

Korzyść z takiej retencji jest podwójna. Z jednej strony pozwala ona oszczędzać wodę pitną z kranu i na rachunkach za nią, a z drugiej, magazynując wodę z opadów deszczu zamiast odprowadzać ją do kanalizacji deszczowej, zmniejsza się ryzyko podtopień podczas ulew. Przydomowe gromadzenie deszczówki powszechne jest m.in. w Niemczech.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gospodarowanie deszczówką w teorii i praktyce - IV Konferencja GWOR (13 września 2019)W październiku 14. Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne (30 sierpnia 2019)Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych (29 sierpnia 2019)Powstanie 9 kolejnych Innowacyjnych Dworców Systemowych (27 sierpnia 2019)Wrocławianie chętni do łapania deszczówki (26 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony