Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik nadzoru wodnego Kartuzy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku PGW Wody Polskie
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Dotacje na przydomowe zbiorniki na deszczówkę

a+a-    Powrót       28 czerwca 2019       Woda   

Sopot dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów, które pozwalają gromadzić deszczówkę i podlewać nią przydomowe ogródki.

Taki program działa w tym mieście od 2011 r. Daje on możliwość „dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości”. Na realizację takiej inwestycji gmina Sopot udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

- Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu – instruuje sopocki magistrat, zachęcając mieszkańców, by skorzystali z możliwości dofinansowania przez miasto budowy przydomowych systemów do gromadzenia deszczówki. - Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona – dodaje urząd.

Korzyść z takiej retencji jest podwójna. Z jednej strony pozwala ona oszczędzać wodę pitną z kranu i na rachunkach za nią, a z drugiej, magazynując wodę z opadów deszczu zamiast odprowadzać ją do kanalizacji deszczowej, zmniejsza się ryzyko podtopień podczas ulew. Przydomowe gromadzenie deszczówki powszechne jest m.in. w Niemczech.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program Moja Woda: Czy beneficjent może korzystać z dotacji samorządowych na retencję? (10 lipca 2020)Moja Woda to nie remedium na wszystkie problemy gospodarki wodnej, ale impuls do wzmocnienia lokalnej retencji (07 lipca 2020)Program „Moja Woda”, czyli 100 mln zł na 20 tys. przydomowych instalacji retencjonujących wodę (02 lipca 2020)Ruszyła kampania Warszawskiego programu ochrony zasobów wody (15 czerwca 2020)Program Moja Woda może nie ruszyć tak wartko. W tle konieczność zmian w Prawie wodnym (10 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony