Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktyki – analizy przestrzenne w oparciu o oprogramowanie GIS Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Dotacje na przydomowe zbiorniki na deszczówkę

a+a-    Powrót       28 czerwca 2019       Woda   

Sopot dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów, które pozwalają gromadzić deszczówkę i podlewać nią przydomowe ogródki.

Taki program działa w tym mieście od 2011 r. Daje on możliwość „dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości”. Na realizację takiej inwestycji gmina Sopot udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

- Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu – instruuje sopocki magistrat, zachęcając mieszkańców, by skorzystali z możliwości dofinansowania przez miasto budowy przydomowych systemów do gromadzenia deszczówki. - Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona – dodaje urząd.

Korzyść z takiej retencji jest podwójna. Z jednej strony pozwala ona oszczędzać wodę pitną z kranu i na rachunkach za nią, a z drugiej, magazynując wodę z opadów deszczu zamiast odprowadzać ją do kanalizacji deszczowej, zmniejsza się ryzyko podtopień podczas ulew. Przydomowe gromadzenie deszczówki powszechne jest m.in. w Niemczech.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Suwałki: 1,2 mln zł na budowę zbiornika retencyjnego (18 czerwca 2019)Krakowskie lotnisko planuje wprowadzić innowacyjną technologię oczyszczania wód opadowych (13 czerwca 2019)Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)Katowice: Blisko 64 mln zł na budowę 11 zbiorników retencyjnych (09 maja 2019)Gorzów Wielkopolski: Dodatkowe 15 mln zł na zagospodarowanie wód opadowych (07 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony