Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. hydrotechnicznych PGW Wody Polskie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Sosnowiec: Dotacje na projekty związane z gromadzeniem deszczówki

a+a-    Powrót       10 marca 2020       Woda   

Inwestycje mieszkańców związane z gromadzeniem wody deszczowej np. pod kątem podlewania zieleni będzie w tym roku dofinansowywał samorząd Sosnowca. Na wnioski miasto czeka od początku marca do końca kwietnia.

Na projekt pod nazwą „Po(d)lej deszczem w Sosnowcu” miasto przeznaczyło do 100 tys. zł. Wzorem innych samorządów, np. Wrocławia, Sosnowiec zdecydował o dofinansowaniu działań zmierzających do zatrzymania wód deszczowych w miejscu ich gromadzenia się. Program ma charakter pilotażowy.

Komu i na co przysługują dotacje?

Jak przypomniał w poniedziałkowej informacji o naborze wniosków rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, dotacja może być przeznaczona na zakup, montaż i wykonanie robót ziemnych lub remont istniejących instalacji.

Chodzi np. o budowę ogrodu deszczowego w pojemniku lub gruncie, budowę muldy chłonnej lub studni chłonnej, naziemnego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu czy budowę podziemnego zbiornika na wody opadowe. Dotacja nie przysługuje na inwestycje już zrealizowane.

Sosnowiczanie mogą otrzymać 80 proc. poniesionych kosztów na realizację objętego programem zadania, jednak nie więcej niż 4 tys. zł. Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielem lub posiadających inny tytuł prawny do nieruchomości leżących w granicach administracyjnych miasta. Nie mogą w nim brać udziału wspólnoty mieszkaniowe czy administracje.

100 tys. zł w ramach projektu „Po(d)lej deszczem w Sosnowcu”

Według wcześniejszych informacji miasta projekt pilotażowy będzie realizowany do 30 listopada. Przewidywany budżet to 100 tys. zł.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zasoby wodne w Polsce są niewystarczające. W naszym regionie ten problem jest bardziej odczuwalny ze względu na wielowiekową działalność górniczą. Świadomość ekologiczna sosnowiczan jest coraz wyższa, dlatego jesteśmy pewni, że pilotażowy projekt "Po(d)lej deszczem w Sosnowcu" będzie cieszył się dużym zainteresowaniem” - zaznaczył cytowany przez Rafała Łysego prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Sosnowiec dotuje już m.in. inwestycje mieszkańców w wymianę starych pieców. W ub. roku wymieniono w Sosnowcu 720 kotłów zasilanych paliwem stałym. W 2020 r. i 2021 r. miasto dopuszcza dotacje do 80 proc. wartości takiej inwestycji – do 8 tys. zł. Miasto przewiduje łącznie na ten cel 1,9 mln zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Woda na terenach przemysłowych. Jak nią gospodarować? (29 lipca 2020)Śląskie samorządy: „Złap wodę! I podaj dalej” (27 lipca 2020)Woda w regionach przemysłowych - co robić, by jej nie zabrakło? Zapraszamy na e-warsztaty Eco-Miasto (20 lipca 2020)Kierunek? Woda! (16 lipca 2020)Przemyślana retencja odpowiedzią na deficyt wody (01 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony