Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Technicznym Urząd Morski w Gdyni
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Gminy przeciwne specustawie antysuszowej. Brakuje pieniędzy i specjalistów

a+a-    Powrót       28 września 2020       Woda   

To powrót do systemu, który okazał się niesprawny – tak o projekcie tzw. ustawy antysuszowej wypowiadają się samorządowcy z Warmii i Mazur. Ich zdaniem gminy nie są gotowe kadrowo i finansowo na przejęcie zadań związanych z melioracjami.

Zrzeszający 64 gminy Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich (ZGWM) uzgodnił negatywne stanowisko wobec projektu tzw. ustawy antysuszowej. Samorządom nie podoba się przekazanie im nadzoru nad urządzeniami melioracji wodnych oraz poboru opłat za korzystanie z wód. Chodzi o projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Od sierpnia trwają jego konsultacje.

Czytaj też: Walka z suszą stanie się priorytetem. Co znalazło się w projekcie specustawy antysuszowej?

Regulacja oprócz wprowadzenia tzw. podatku od deszczu i usprawnień dla przedsięwzięć przeciwdziałających suszy przewiduje też szereg zmian istotnych dla samorządów. Przede wszystkim zakłada przekazanie gminom nadzoru nad spółkami wodnymi (obecnie zadanie powiatów) oraz przyznanie gminom nadzoru nad urządzeniami melioracji wodnych. Zgodnie z regulacją gminy zajmą się też naliczaniem i poborem opłat za korzystanie z wód.

Zdaniem ZGWM gminy nie są gotowe ani kadrowo, ani finansowo na przejęcie tych zadań. - Zakres nowych zadań spowoduje obciążenie budżetów gmin w stopniu, który jest trudno oszacować z uwagi na brak wiedzy, co do ilości, wielkości i stanu urządzeń melioracyjnych, a projekt ustawy (OSR) nie uwzględnia ani kosztu wdrożenia, ani funkcjonowania systemu – zaznaczono w stanowisku.

Gminy nie zatrudniają specjalistów melioracji wodnych

Związek zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do PGW Wody Polskie, gminy nie zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów melioracji wodnych czy doradztwa rolniczego. Samorządowcy wskazują też, że w każdym powiecie znajdują się nadzory wodne posiadające wyspecjalizowanych pracowników, których część przeszła z zarządów melioracji, posiadają też ewidencję urządzeń melioracyjnych, odpowiedni sprzęt np. w roku ubiegłym RZGW wyposażył nadzory wodne w nowe terenowe samochody. Dlatego jak podkreślono w stanowisku, „irracjonalna jest propozycja powrotu do systemu, który okazał się niesprawny, zakończył się niepowodzeniem i który poprzedził powołanie PGW Wody Polskie dla rozwiązania problemu stosunków wodno-prawnych w ujęciu zlewniowym”.

Czytaj też: Panta rei, czyli o kierunkach rozwoju polskiej branży wodno-kanalizacyjnej

Zdaniem ZGWM to Wody Polskie posiadają narzędzia i wykwalifikowanych specjalistów, którzy powinni kompleksowo zająć się zarówno planowaniem, utrzymaniem i eksploatacją obiektów wodnych mających wpływ na środowisko, a także koordynacją wszelkich działań z tym związanych. - Uznajemy, że próba rozwiązania problemu zarządzania wodami na terenie gminy — na fragmentach i wycinkach rzeczywistości nie rozwiąże go. Problem należy rozwiązać patrząc z perspektywy szerszej niż gmina, co najmniej z perspektywy powiatu – napisano w stanowisku.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PE: Dzięki polityce handlowej UE może zapobiegać deforestacji poza Europą (26 października 2020)Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń (23 października 2020)W listopadzie hackathon na temat zapobiegania suszy w mieście (20 października 2020)Zapobieganie suszy wkrótce zostanie uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (15 października 2020)Kto zapłaci, a kto będzie zwolniony z opłaty od utraconej retencji? (12 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland