Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
26.02.2021 26 lutego 2021

Stosowanie środków ochrony roślin a strategia „Od pola do stołu”. Trwają konsultacje

   Powrót       22 lutego 2021       Zrównoważony rozwój   

Przyjęta przez Komisję Europejską Strategia „Od pola do stołu” zakłada ograniczenie do 2030 r. stosowania środków ochrony roślin i ryzyka związanego z ich aplikacją o 50 proc. Jednocześnie, o 50 proc. powinno zostać ograniczone stosowanie środków ochrony roślin, z których użyciem wiąże się największe potencjalne ryzyko.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z instytutami naukowymi rozpoczęło przegląd metodyk integrowanej produkcji, w szczególności w zakresie „List obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji”. Do tej pory przygotowane zostały propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni(1). Sukcesywnie będą udostępniane także kolejne listy kontrolne.

Ministerstwo zaprasza do zgłaszania uwag do proponowanych zmian, w terminie do 5 marca 2021 r., na adres e-mail: konsultacje-kor@minrol.gov.pl.

W ramach projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano wsparcie dla uczestnictwa w systemach jakości żywności ukierunkowanych na ograniczenie stosowania chemicznych środków produkcji rolnej, w tym dla systemu Integrowanej produkcji roślin. Uczestnictwu w ramach systemu Integrowanej produkcji roślin poświęcony został przede wszystkim odrębny ekoschemat.

Aby uczestnictwo w systemie Integrowanej produkcji roślin mogło efektywnie przybliżać do osiągniecia powyższych celów strategii „Od pola do stołu”, konieczne jest zrewidowanie wymagań w ramach metodyk integrowanej produkcji roślin, w zakresie:

  1. wprowadzenia obligatoryjnego stosowania niechemicznych metod ochrony roślin (biologicznych, agrotechnicznych);
  2. wprowadzenia obligatoryjnego podejmowania działań związanych z utrzymaniem bioróżnorodności.

Czytaj: Czy wiemy, co jemy? NIK o systemie bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin

Źródło: MRiRW

Przypisy

1/ Więcej na stronie MRiRW:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/stosowanie-srodkow-ochrony-roslin-a-strategia-od-pola-do-stolu

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak uniknąć nadmiernego nawożenia? Można to obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów (28 października 2020)Wrocław i jego „Polityka zieleni bez granic”: strategia, realizacja i ewaluacja (12 października 2020)Oczyszczalnia pasywna czy mechaniczno-biologiczna? To zależy (06 października 2020)Przemyt środków ochrony roślin wykryty na granicy z Ukrainą (25 września 2020)Środki ochrony roślin – zasady obrotu i stosowania (03 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony