Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

KE traktuje gaz ziemny jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej

a+a-    Powrót       21 stycznia 2020       Energia   
Transformacja UE w stronę neutralności klimatycznej będzie opierała się na szerokim zakresie źródeł energetycznych i technologii; rola gazu ziemnego jest ważna jako paliwa przejściowego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Tim McPhie.

McPhie odpowiadał na pytanie dotyczące raportu firmy konsultingowej Artelys, przygotowanego na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej. Dokument ten mówi, że „większość” z 32 projektów gazowych na tzw. liście projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI) może być „niepotrzebna”.

Projekty gazowe zbędne?

- Istniejąca infrastruktura gazowa w UE jest w stanie w wystarczającym stopniu sprostać różnorodnym scenariuszom przyszłego zapotrzebowania na gaz w UE-28, nawet w przypadku ekstremalnych zakłóceń w dostawach. To sugeruje, że większość z 32 projektów infrastruktury gazowej na czwartej liście PCI jest zbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw i stanowi potencjalną nadmierną inwestycję dziesiątek miliardów euro, wspieraną przez europejskie fundusze publiczne - czytamy w dokumencie.

Na liście tej znajdują się unijne inwestycje energetyczne, gazowe i elektroenergetyczne, które kwalifikują się do otrzymania dofinansowania z budżetu UE w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (koszt inwestycji gazowych Artelys szacuje na 29 miliardów euro). Są na tej liście m.in. ważne polskie projekty energetyczne, w tym gazociąg Baltic Pipe czy interkonektory, które połączą polską sieć gazową z sieciami gazowymi innych krajów.

Gaz ziemny jako paliwo przejściowe

McPhie podkreślił, że transformacja w stronę neutralności klimatycznej będzie opierała się na szerokim zakresie źródeł energetycznych i technologii. - Rola gazu ziemnego jest ważna jako paliwa przejściowego - zaznaczył. Dodał jednocześnie, że gazy o niskiej zawartości węgla, wodór, biogaz i gaz syntetyczny powinny stopniowo zastępować gaz ziemny, a kluczowa będzie infrastruktura, wspierająca rozwój nowych źródeł energii.

Portal Euractiv poinformował w poniedziałek, że część europosłów krytykuje obecny kształt listy PCI zaproponowany przez Komisję Europejską. Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w środę 22 stycznia nad listą. Pascal Canfin, francuski europoseł, który przewodniczy komisji ds. środowiska PE, wezwał KE do ponownego przenalizowania listy.

Test dla Komisji von der Leyen

- Jeśli weźmiemy pod uwagę dane podane w raporcie Artelys, oznaczałoby to, że każde euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (...) odpowiada 4 euro na finansowanie projektów gazowych - zauważył cytowany przez Euractiv.

- Jest to jeden z pierwszych testów dla Komisji von der Leyen, który pokaże, czy poważnie podchodzi do Europejskiego Zielonego Ładu i porozumienia paryskiego - powiedział z kolei europoseł Martin Hojsik z grupy Odnowić Europę, wzywając Komisję do pilnej zmiany listy. KE przyjęła nową listę PCI z końcem października. Liczba projektów gazowych spadła na niej z 53 (tyle było dwa lata temu) do 32. Oznacza to, że projekty gazowe stanowią 21 proc. całości. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak państwo wspiera efektywność energetyczną? Wyniki kontroli NIK (10 lutego 2020)Gaz na coraz silniejszej pozycji w transformacji energetycznej. Czy przejściowo? (05 lutego 2020)Wysokosprawna kogeneracja z zastrzykiem unijnego dofinansowania w kwocie 304 mln zł (22 stycznia 2020)Tarnowska rada chce zakazu używania paliw stałych do ogrzewania (03 grudnia 2019)Suwałki: Prawie 26 mln zł na transport niskoemisyjny (14 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony