Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów NATURA 2000 RDOŚ w Opolu
Główny specjalista w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko RDOŚ w Poznaniu

Pierwsza baza danych dotycząca europejskich lasów już uruchomiona

a+a-    Powrót       14 lutego 2020       Planowanie przestrzenne   

Europejska Agencja Środowiska i Komisja Europejska uruchomiły System Informacji o Lasach w Europie – FISE. Celem nowego portalu FISE jest ułatwienie wymiany wiedzy o lasach w Europie, w tym lepszego zrozumienia zmian zachodzących w ekosystemach leśnych i wyzwań związanych z zarządzaniem nimi. Jak zaznacza EEA, jest to pierwsza wspólna baza danych nt. lasów w Europie. System FISE jest efektem współpracy partnerskiej między KE a EEA. Zarządzany będzie przez Agencję. Portal zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji dot. znaczenia lasów dla różnorodności biologicznej i klimatu w dniach 4-5 lutego 2020 r. w Brukseli.

Zawartość portalu opiera się m.in. na wcześniejszych pracach wykonanych przez Wspólne Centrum Badawcze KE. Rozwój FISE jest nowym zadaniem dla EEA, która będzie pozyskiwała potrzebne dane m.in. przez Europejską Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET oraz z unijnego programu obserwacji i monitoringu Ziemi Copernicus. Dostarczane w portalu informacje mają być dostosowane do potrzeb szerokiego grona odbiorców, w tym decydentów, ekspertów przemysłu drzewnego, właścicieli lasów, ekologów, naukowców. FISE ma służyć wsparciu realizacji polityki Europejskiego Zielonego Ładu, a także opracowania nowych strategii UE dot. lasów i różnorodności biologicznej.

W nadchodzących latach planowany jest stopniowy rozwój portalu i wzbogacanie go o informacje odnoszące się do wyróżnionych pięciu priorytetowych tematów:

  • podstawowe dane o lasach, w tym lesistość, typy lasów i gatunki drzew;
  • biogospodarka;
  • przyroda i różnorodność biologiczna;
  • łagodzenie zmian klimatu;
  • stan i odporność lasów.

Źródło: GIOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W zarządzaniu wodami opadowymi najważniejsza jest sprawczość i skuteczność. Rumia to potrafi (13 marca 2020)Polska i Francja będą dążyć, by UE była neutralna klimatycznie do 2050 r. (04 lutego 2020)Wałbrzych pierwszym miastem bez plastiku (31 stycznia 2020)ARLEM alarmuje: Zanieczyszczenie plastikiem i ocieplenie klimatu - główne problemy regionu śródziemnomorskiego (24 stycznia 2020)Jednolity tekst ustawy o lasach opublikowany w Dzienniku Ustaw (09 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony