
Rada Ministrów przyjęła w trakcie dzisiejszego (6 czerwca 2023 r.) posiedzenia projekt ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny. Mowa o noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC98). Projekt rano wpisany został do porządku obrad Rady Ministrów. O podjęcie działań i jak najszybsze przyjęcie przez RM projektu ustawy apelowali wcześniej przedstawiciele zarówno organizacji środowiskowych, jak i organizacje zrzeszające przedsiębiorców.
Stowarzyszenie Zero Waste Poland wskazywało natomiast, że dzisiejsze posiedzenie RM, „to ostatni wtorek, kiedy ustawa może zostać uchwalona przez Rząd”. Jak podkreślano, gdyby tak się nie zdarzyło, Polska miałaby problem z przeprowadzeniem trwającej 3-miesiące notyfikacji w Brukseli.
System kaucyjny od 2025 r.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Systemem objęte będą butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l.
- Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko - informuje MKiŚ. - Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności – dodano.
Oznacza to, że podczas sprzedaży tego typu produktów pobierana będzie opłata, którą odzyskać będzie można w momencie zwrotu opakowań. Co ważne, konsumenci nie będą zobligowani do posiadania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.
Ile wyniesie kaucja na opakowania?
Zgodnie z opublikowanym wcześniej projektem rozporządzenia, do ceny napojów doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 gr. To kwota zbliżona do wysokości kaucji, jaka obowiązuje w krajach, w których system wdrożono wcześniej. Jak informowano w Ocenie Skutków Regulacji, w Chorwacji wysokość kaucji ustalono na poziomie 0,07 euro za opakowanie (w Chorwacji), w Finlandii natomiast stawka uzależniona jest od rodzaju opakowania (dla szkła 0,1 euro, metalu 0,15 euro, tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro).
Czytaj też: Kaucja na opakowania po napojach wyniesie 0,50 zł. Jest projekt przepisów

Dziennikarz, inżynier środowiska
