Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl

Zarzuty za nielegalne niebezpieczne odpady w Szołajdach

a+a-    Powrót       13 maja 2020       Odpady   

Do pięciu lat więzienia grozi 34-letniemu właścicielowi nieruchomości w Szołajdach (woj. wielkopolskie), który w ub. roku zgromadził na swoim terenie 183 m sześc. niebezpiecznych chemikaliów. Mężczyzna nie wykluczył, że dobrowolnie podda się karze.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Aleksandra Marańda przekazała we wtorek PAP, że 34-letni Daniel U. usłyszał w poniedziałek zarzut składowania wbrew przepisom odpadów zawierających substancje niebezpieczne, co doprowadziło do bezpośredniego narażenia utraty życia lub zdrowia osób oraz spowodowało obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi. - Zarzucono mu również przestępstwo sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów – powiedziała prokurator.

Wśród niebezpiecznych substancji: plastyfikatory, stabilizatory, rozpuszczalniki, odpady farb i lakierów

Danielowi U. zarzucono, że w październiku zgromadził na swojej nieruchomości w miejscowości Szołajdy (gm. Chodów, pow. kolski) łącznie 183 m sześc. niebezpiecznych substancji, wśród których wykryto plastyfikatory, stabilizatory, rozpuszczalniki, odpady farb i lakierów. - Nie ustosunkował się do treści stawianego mu zarzuty, aczkolwiek podał, że po zapoznaniu się z materiałem dowodowym nie wyklucza przyznania się do winy i złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze – przekazała Marańda. Dodała, że wobec Daniela U. zastosowano dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania z określonymi osobami. - Postanowiono także o zabezpieczeniu mienia podejrzanego na poczet grożących mu kar, środków karnych i nawiązki. Zabezpieczenia dokonano poprzez zajęcie wszystkich należących do niego nieruchomości i ustanowienie na nich przymusowej hipoteki na rzecz skarbu państwa – powiedziała prokurator.

Danielowi U. zgodnie z kodeksem karnym grozi do pięciu lat więzienia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Śledztwo w sprawie nielegalnego magazynowania odpadów w Skarbimierzu (21 maja 2020)Śledczy znajdują kolejne nielegalne składowiska zw. z działalnością mafii śmieciowej (19 maja 2020)Akt oskarżenia przeciwko mafii śmieciowej (14 maja 2020)Wody to nie śmietnik. Reaguj! (11 maja 2020)Kilkaset kilogramów resztek po uboju zwierząt porzucone w lesie (20 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony