Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator urządzeń spalarni Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warsz
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Tchórzewski: już 1,7 mld zł w funduszu wypłaty różnicy cen energii

a+a-    Powrót       16 maja 2019       Energia   

Ponad 65 proc. odbiorców końcowych energii elektrycznej nie płaci obecnie za prąd ceny wyższej niż w czerwcu 2018 - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wśród gospodarstw domowych jest to 90 proc. odbiorców. Ci, którzy płacą więcej, finalnie również nie odczują wzrostu - zapewnił minister.

- W chwili obecnej - dotyczy to maja 2019 roku - ponad 65 proc. obiorców końcowych nie płaci ceny wyższej za energię elektryczną niż płaciło w czerwcu 2018 roku. Sytuacja wygląda jeszcze korzystniej w przypadku najbardziej wrażliwych społecznie grup odbiorców, czyli gospodarstw domowych, ponieważ ok. 90 proc. gospodarstw domowych nie doznało podwyżek cen energii elektrycznej - powiedział minister podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

- W przypadku pozostałych odbiorców energii elektrycznej, płacą oni obecnie - pomimo obniżenia opłaty przejściowej o 95 proc. i akcyzy z 20 zł do 5 zł za megawatogodzinę - wyższe ceny za energię elektryczną niż w 2018 roku. Szacujemy, że ich umowy zostaną odpowiednio dostosowane w połowie roku 2019, ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r., co oznacza, że finalnie ci odbiorcy nie zapłacą w pierwszym półroczu 2019 wyższych cen niż 30 czerwca 2018 roku - dodał Tchórzewski.

- Na dzień dzisiejszy w funduszu wypłaty różnicy cen zgromadziliśmy już 1,7 mld zł. W pierwszej połowie 2019 roku planowane są jeszcze trzy aukcje sprzedaży uprawnień CO2, a więc za pierwsze półrocze kwota ta przekroczy 2 mld zł - powiedział szef resortu energii. - Środki te zostaną przekazane wszystkim tym, których będzie dotyczyło pokrycie tej różnicy cen (...). Zakładamy że wypłaty będą sukcesywnie za każdy kwartał uruchamiane - poczynając od miesiąca sierpnia powinny być już uruchamiane wypłaty - dodał Tchórzewski.

Wstrzymane wydanie rozporządzeń

Przypomniał, że ze względu na skomplikowaną materię regulacji, różne sposoby zawierania umów między spółkami a odbiorcami, ilość odbiorców końcowych oraz rozmowy z Komisją Europejską, resort energii na razie wstrzymał wydanie stosownych rozporządzeń.

- Wydanie rozporządzenia i obwieszczenia Ministra Energii pozwoli na uruchomienie wniosków do funduszu wypłaty różnicy cen, na podstawie których spółka (Tauron i inne spółki energetyczne - PAP) otrzyma stosowne rekompensaty. Mając na uwadze nasz wewnętrzny harmonogram prac, zakładamy, że pierwsze wnioski do funduszu o wypłatę spółki będą mogły składać w lipcu - poinformował minister energii. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Najważniejsze wydarzenia Kongresu Nowej Mobilności (14 sierpnia 2019)Dystrybutorzy prądu przypominają o składaniu oświadczeń ws. cen energii (09 sierpnia 2019)ClientEarth wygrywa bitwę w sprawie Ostrołęki C, ale czy wojnę? (02 sierpnia 2019)Niższe ceny za oświetlenie dla wszystkich gmin (02 sierpnia 2019)Oświadczenia ws. cen energii do 13 sierpnia (01 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony