Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Termin składania ofert na budowę kanału przez Mierzeję znowu przesunięty

a+a-    Powrót       24 kwietnia 2019       Transport   

Urząd Morski w Gdyni po raz kolejny przesunął termin składania ofert na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - obecnie to 8 maja. Powodem jest odwołanie, które wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej od jednej z firm - podał PAP we wtorek Urząd Morski w Gdyni.

- Z uwagi na odwołanie, które wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej od jednej z firm, termin składania ofert został przesunięty i obecnie to 8 maja 2019 roku. KIO wyznaczyła rozprawę w zakresie tego odwołania na 24 kwietnia - wyjaśniła PAP we wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

To już czwarty termin wyznaczony przez inwestora na składanie ofert przez firmy zainteresowane budową kanału przez Mierzeję Wiślaną. Poprzednie przekładane terminy były odpowiedzią na sygnały firm zainteresowanych budową drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - podawał wcześniej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni.

Przetarg na wykonanie kanału (określane przez inwestora jako część I - PAP) nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego postępowania to: budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Ogłoszenie części II zaplanowane jest na II kwartał tego roku. Postępowanie będzie dotyczyło prac na rzece Elbląg, polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych. Ostatnie postępowanie na roboty pogłębiarskie (cz. III) na Zalewie Wiślanym, wstępnie planowane jest do ogłoszenia za 1,5 - 2 lata.

Wniosek o wydanie zezwoleń wodno-prawnych

Magdalena Kierzkowska poinformowała także we wtorek, że Urząd Morski w Gdyni złożył wnioski o wydanie zezwoleń wodno-prawnych dot. części inwestycji zlokalizowanej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Zarządu Zlewni Elbląg), a postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte 12 kwietnia.

Inwestycja posiada decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Warunkuje ona realizację przekopu na ściśle określonych zasadach. Decyzję tę zaskarżyły jednak do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska organizacje ekologiczne i zarząd woj. pomorskiego. Jak poinformowała PAP we wtorek GDOŚ, postępowanie odwoławcze od decyzji RDOŚ w Olsztynie nie zostało jeszcze zakończone.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz drugi przedłużył postępowanie; tym razem do 28 czerwca "ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Minister Gróbarczyk: w lipcu chcemy wskazać wykonawcę przekopu Mierzei Wiślanej (13 czerwca 2019)Pozwolenie wodnoprawne na warmińsko-mazurską część przekopu Mierzei Wiślanej (27 maja 2019)Urząd Morski w Gdyni: siedem ofert w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej (23 maja 2019)Kaliningrad: Wskutek przekopu Mierzei zanikną ryby w Zalewie Wiślanym (16 kwietnia 2019)Gróbarczyk: wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej zostanie wyłoniony w ciągu 4-6 miesięcy od otwarcia ofert (21 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony