Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy

Tomaszów Mazowiecki sprawdzi swój potencjał geotermalny

a+a-    Powrót       11 marca 2019       Energia   

W Tomaszowie Mazowieckim rozpoczął się próbny odwiert, którego celem jest dotarcie do wód na głębokości ponad 2 km, zbadanie ich i określenie możliwości geotermalnych. Miasto pozyskało na projekt ponad16 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Stoimy przed wyzwaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ponad 30 proc. Jesteśmy na początku tej drogi i wierzę, że zakończy się ona sukcesem - podkreślił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. - W tamtym roku zapłaciliśmy ponad 3 mln zł w ramach opłaty emisyjnej. Przy geotermii nie będziemy ponosić takich kosztów - przyznał.

Na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego na tomaszowskich Błoniach miasto pozyskało blisko 16,6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po wykonaniu dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions, na podstawie wykonanych w trakcie prac badań laboratoryjnych, pobranych próbek i próbnych pompowań opracuje projekt hydrologiczny, który będzie podstawą do określenia możliwości geotermalnych źródła.

Rewitalizacja tomaszowskich Błoni

Według władz Tomaszowa lokalizacja odwiertu wpisuje się w koncepcję rewitalizacji tomaszowskich Błoni, gdzie wcześniej powstała Arena Lodowa oraz rozpoczęto prace modernizacyjne Przystani Miejskiej.

Próbny odwiert ma charakter badawczy; jeśli jego wyniki będą zadowalające, Tomaszów Mazowiecki chce ubiegać się o kolejne dofinansowania z NFOŚiGW na działania związane z bezpośrednim wykorzystaniem wód do celów ciepłowniczych.

- Przewidujemy, że prace potrwają do końca czerwca. Urządzenie wiertnicze jest wmontowane i zgodnie z przepisami dopuszczone do ruchu. Wiercenie do planowanej głębokości, czyli 2090 m, zajmie do trzech miesięcy. Następnie będą trwały prace związane z badaniami hydrogeologicznymi, by zbadać wydajność, temperaturę oraz inne parametry wody - zaznaczył główny inżynier ds. wierceń w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa SA Andrzej Cozac.

Planowany termin rozliczenia przedsięwzięcia to luty 2020 r. Zgodnie ze wstępnymi planami, uzyskane dzięki geotermii ciepło mogłoby być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej; rozważa się też użycie wody geotermalnej do celów rekreacyjnych i zdrowotnych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska ma w geotermii podobną ilości energii co w węglu (07 marca 2019)Dofinansowanie na instalacje OZE dla przedsiębiorców (05 marca 2019)Świętokrzyskie: 8 mln zł na na budowę jednostek wytwarzania energii z OZE (21 lutego 2019)Powstanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii (18 lutego 2019)Minister Kowalczyk na pierwszym spotkaniu otwierającym Dialog Talanoa (11 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony