Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista ds. obsługi klienta Eneris Surowce S.A.
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości firmy Eco-Clean Tomasz Malanowicz

Od 1 września (prawie) każda torba foliowa będzie płatna - 20 gr plus VAT

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2019       Odpady   

Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, które zgodnie z dyrektywą UE są zwolnione z opłat, ponieważ służą bezpośrednio do pakowania żywności, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT.

Nowa regulacja została wprowadzona na mocy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Koniec z obchodzeniem prawa

Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk na antenie "Jedynki" Polskiego Radia przyznał wczoraj, że przepisy ustawy tzw. foliówkowej, wprowadzającej opłaty za torby z tworzywa sztucznego, były obchodzone przez przedsiębiorców, którzy wprowadzali na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. Jego zdaniem ustawa nie spełniła swojej roli. - Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami - wyjaśnił Kowalczyk.

Zastrzyk finansowy dla budżetu państwa

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. - ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 rok przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dylematy firm transportujących odpady a BDO (17 stycznia 2020)Warszawa: Radni przyjęli zmiany w uchwale odpadowej - wyższe stawki od marca (17 stycznia 2020)Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi na giełdzie - strategia czy mrzonki? (16 stycznia 2020)Resort klimatu zachęca do bezpłatnych szkoleń internetowych z Bazy Danych Odpadowych (16 stycznia 2020)Będzie nowa ustawa śmieciowa? Jest wniosek samorządowców (16 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony