Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Technolog w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Prospreco Polska sp. z o.o.
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Od 1 września (prawie) każda torba foliowa będzie płatna - 20 gr plus VAT

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2019       Odpady   

Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, które zgodnie z dyrektywą UE są zwolnione z opłat, ponieważ służą bezpośrednio do pakowania żywności, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT.

Nowa regulacja została wprowadzona na mocy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Koniec z obchodzeniem prawa

Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk na antenie "Jedynki" Polskiego Radia przyznał wczoraj, że przepisy ustawy tzw. foliówkowej, wprowadzającej opłaty za torby z tworzywa sztucznego, były obchodzone przez przedsiębiorców, którzy wprowadzali na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. Jego zdaniem ustawa nie spełniła swojej roli. - Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami - wyjaśnił Kowalczyk.

Zastrzyk finansowy dla budżetu państwa

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. - ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 rok przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowe przepisy dla instalacji MBP. Jest projekt rozporządzenia (11 sierpnia 2020)Chemiczne odpady w lesie. Policja szuka sprawcy (11 sierpnia 2020)Oznakowanie opakowań pod kątem późniejszej segregacji odpadów? Ministerstwo Klimatu na tak (10 sierpnia 2020)Powstaną nowe narzędzia do walki z przestępczością w gospodarce odpadami (06 sierpnia 2020)Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony