Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarowania odpadami przemysłowymi STENA Recycling Sp. z o.o.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT firmy c-trace Sp. z o.o.

Udaremniony transport odpadów komunalnych z Niemiec

a+a-    Powrót       12 sierpnia 2019       Odpady   

Śląscy policjanci udaremnili transport odpadów komunalnych z Niemiec, które miały trafić do jednego z zakładów na Śląsku. Przewożone ciężarówką odpady były przykryte warstwą legalnych, zadeklarowanych odpadów – podał w poniedziałek zespół prasowy śląskiej policji.

Informację o tym, że do jednego z zakładów na Śląsku zmierza transport odpadów komunalnych z Niemiec, uzyskali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów, przewożenie do Polaki takich odpadów jest nielegalne. Może za to grozić kara do 5 lat więzienia.

- Podejrzany samochód ciężarowy z naczepą został ujawniony przez stróżów prawa na autostradzie A1 w Zabrzu. Policjanci zatrzymali pojazd, a następnie wspólnie z inspektorami śląskiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili jego kontrolę. W dokumentach transportu z terytorium Niemiec, jako przewożone rzeczy figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne. Jednak na naczepie samochodu ciężarowego pod warstwą zadeklarowanych odpadów, kontrolujący ujawnili duże ilości odpadów komunalnych - podała śląska policja.

Okazało się, że do śląskiego zakładu wytwarzającego paliwa alternatywne trafić miał nielegalny transport odpadów komunalnych pochodzących z Niemiec, który ukryty był pod warstwą zadeklarowanych i legalnych odpadów. W kontroli brali również udział inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz policjanci z komend w Zabrzu i Tarnowskich Górach.

Odpady czekają na decyzję o odesłaniu

Pojazd wraz z nielegalnym ładunkiem trafił na parking strzeżony, gdzie zaczeka na decyzję Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o jego odesłaniu. Inspektorzy stwierdzili dwa naruszenia przepisów przez przewoźnika. Jedno dotyczy przewożenia odpadów w sposób umożliwiający ich mieszanie się, natomiast drugie to brak zezwolenia na wwóz odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kara administracyjna, jaka grozi przewoźnikowi, to maksymalna możliwa do nałożenia kara wskutek kontroli drogowej, czyli 12 tys. zł. Natomiast policjanci prowadzą czynności w związku z popełnieniem przestępstwa wwiezienia do Polski z zagranicy odpadów komunalnych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ostatni moment na rejestrację w systemie BDO. Kogo dotyczy obowiązek? (29 listopada 2019)Wyroki za nielegalne składowanie odpadów: kary więzienia w zawieszeniu i grzywny (21 października 2019)Nowe paliwo przyszłości? Europa Zachodnia już coś o tym wie (15 października 2019)Śmiałe plany biogazowników na przyszłość? (01 października 2019)Na Dolnym Śląsku KAS i SG zatrzymali transport odpadów z Niemiec (09 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony