
W ubiegły piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dn. 13 lipca 2023 r. zmieniającą ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawa ocenowa (znana też jako ustawa OOŚ).
Z jej treści dowiadujemy się m. in. o tym, jakie podmioty mają przekazywać informacje z art. 33 ust. 1 ustawy z dn. 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Są to:
- Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz
- Organ gminy właściwej przedmiotowi postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Informacje te mają być przekazywane za pomocą strony podmiotu w Biuletynie Informacji Publicznej. Dane te będą publikowane na czas nie krótszy niż rok.
Czytaj też: Senat przeciw nowelizacji ustawy ocenowej. Stawką losy terenów chronionych
W art. 39 ust. 2 dodano punkt 3. mówiący, iż do niezbędnej dokumentacji projektu należy załączyć prognozę oddziaływania na środowisko w przypadku, gdy dla projektu jest przeprowadzana strategiczna ocena oddziaływania na środowisko.
Ustalono także nowe zasady w kwestii przedsięwzięć wymagających oceny oddziaływania na środowisko, dodając art. 59a. Dotyczy on przystąpienia do:
- Przeprowadzenia oceny oddziaływania projektu na środowisko, jeśli istnieje znaczące ryzyko takiego oddziaływania;
- Analizy w zakresie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz
- Ustalenia zakresu raportu o oddziaływaniu projektu na środowisko w nawiązaniu do wniosku o decyzję środowiskową.
To tylko przykładowe zmiany, a szerszy ich zakres przedstawiliśmy w artykule: Sejm przegłosował nowelizację ustawy ocenowej. Będzie skarga do Komisji Europejskiej.
Ustawa budziła wiele kontrowersji, m.in. prowokując apel 80 organizacji o jej odrzucenie na etapie prac parlamentarnych.

Koordynatorka redakcji