Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Kompostowni SUEZ Polska Sp. z o.o.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Trwa analiza śledztw ws. nielegalnego postępowania z odpadami

a+a-    Powrót       08 czerwca 2018       Odpady   

Prokuratury w całym kraju do końca czerwca mają czas na analizę śledztw dotyczących nielegalnego postępowania z odpadami. Analizę, w związku z rosnącą liczbą pożarów na wysypiskach, zlecił Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej. Chodzi m.in. o połączenie śledztw, w których jest ten sam sprawca lub ten sam schemat działania. Przy poprzedniej kontroli skojarzono sprawy z Zabrza, Krakowa i Radomska.

- Analiza została zlecona wszystkim prokuraturom. Zarówno rejonowym, okręgowym, jak i regionalnym. Ma to na celu połączenie spraw, w których występuje podobny modus operandi (sposób działania – PAP), co może wskazywać na tego samego sprawcę. Chcemy także łączyć sprawy, w których o „nielegalne postępowanie z odpadami” podejrzany jest ten sam sprawca - tłumaczy w rozmowie z PAP prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Dodaje, że w takim scalaniu postępowań chodzi o tzw. ekonomikę procesową. Oszczędzi to śledczym wykonywania kilka razy tych samych czynności oraz dublowania kosztów, np. zlecanych ekspertyz.

Czas do końca miesiąca

- Prokuratorzy na skontrolowanie tych spraw mają czas do końca czerwca. Poprzednia taka analiza, którą zlecaliśmy w maju, skutkowała połączeniem trzech postępowań: z Zabrza, Radomska i Krakowa – mówi prok. Bialik. Sprzężone śledztwa przejęła Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

- W marcu bieżącego roku wszczęliśmy postępowanie z art.183 p.1 kodeksu karnego, dotyczące przetwarzania odpadów przez jedną z tarnobrzeskich spółek, które naruszało przepisy i mogło stanowić zagrożenie życia lub zdrowia wielu osób – mówi prokurator Andrzej Dubiel z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzega. Jak tłumaczy, firma odbierała odpady od mieszkańców i prawdopodobnie wywoziła je na różne składowiska śmieci, uprzednio ich nie unieszkodliwiając, ani nie sortując.

Po zleconej przez Prokuraturę Krajową majowej analizie okazało się, że prokuratury w Zabrzu, Radomsku i Krakowie prowadzą podobne śledztwa przeciwko spółkom, które należą do tej samej grupy kapitałowej, co ta w Tarnobrzegu. - To podstawowy powód połączenia tych spraw. Zabezpieczyliśmy dokumentację spółek, umowy jakie zawierały na utylizację śmieci, przesłuchujemy świadków. Po wykonaniu tych czynności i przeanalizowaniu dokumentacji prokurator prowadzący sprawę będzie mógł podjąć decyzję, czy przedstawi komuś zarzuty, czy śledztwo zostanie umorzone – mówi PAP prok. Dubiel.

Obecną analizę postępowań Prokuratura Krajowa zleciła po fali pożarów na składowiskach odpadów. Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, przez pięć pierwszych miesięcy tego roku odnotowano aż 63 pożary takich składowisk, a w całym ubiegłym roku strażacy byli wzywani do tego rodzaju zdarzeń 37 razy. Resort środowiska pracuje obecnie nad projektem rozwiązań, które ukrócą nielegalne składowanie i pozbywanie się odpadów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Monitoring miejsc magazynowania i składowania odpadów. Nie ma rozporządzenia, ale jest obowiązek (22 lutego 2019)W Rosji protesty przeciwko zmianom w systemie gospodarowania odpadami (04 lutego 2019)Ruda Śląska podniosła opłaty za odpady o ok. 50 proc. (01 lutego 2019)Nowe życie terenów pogórniczych (31 stycznia 2019)Straż pożarna kończy akcję gaśniczą w Pyszącej (23 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony