Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Trwa nabór wniosków w programie "Silesia pod błękitnym niebem"

a+a-    Powrót       04 grudnia 2018       Zrównoważony rozwój   

Od 29 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski w ramach przedsięwzięcia „Silesia pod błękitnym niebem” realizowanego wspólnie przez województwo śląskie i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wspólny budżet konkursu to 100 mln zł. To jedno z kluczowych przedsięwzięć Programu dla Śląska, który z kolei jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Obszar tematyczny jest mocno rozbudowany i obejmie takie dziedziny, jak: energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka, transport, medycyna. Przeprowadzane dotychczas badania oraz wywiady z przedsiębiorcami wskazują na bardzo duże zainteresowanie firm działalnością B+R w obszarze ograniczania emisji oraz magazynowania energii. Możliwość uzyskania dodatkowych środków może być zachętą także dla tych, którzy do tej pory nie planowali takich inwestycji - powiedział we wtorek Bartosz Rozpondek, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, które wraz z NCBR jest odpowiedzialne za nabory.

Również dla firm spoza regionu

Projekty badawcze mogą realizować również firmy spoza województwa śląskiego, jednak muszą one dotyczyć i być wdrożone tylko na obszarze tego regionu. W przypadku przedsiębiorstw z siedzibą w Śląskiem obowiązek komercjalizacji badań może być spełniony za sprawą udzielenia licencji do wyników przeprowadzonych badań bądź ich sprzedaży.

Na jakie działania można uzyskać wsparcie?

Wśród przykładowych zagadnień badawczych, na które można otrzymać wsparcie, są: rozwiązania do pozyskiwania i magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii, technologie w zakresie biopaliw, technologie energetyczne ograniczające emisję gazów cieplarnianych, kopalnianych i pozostałych zanieczyszczeń do środowiska, energetyka prosumencka, technologie inteligentnych sieci i połączeń międzysystemowych, technologie wykorzystujące odzysk energii z odpadów, wytwarzanie i magazynowanie paliw alternatywnych do zasilania pojazdów, technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego i inteligentnego.

Budżet przedsięwzięcia wynosi 100 mln zł – wartość wkładu NCBR to 50 mln zł, wartość wkładu Województwa Śląskiego również 50 mln zł. Pierwszy nabór potrwa od 29 listopada 2018 r. do 28 lutego 2019 r. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Farmaceutyki w środowisku: lepiej zapobiegać, niż leczyć (13 marca 2019)KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition (11 marca 2019)Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wchodzi w życie (11 marca 2019)Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie realizować ideę Smart City (08 marca 2019)Zgłoszenia do konkursu Floriany 2019 do 15 marca (04 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony