
© chungking
Projekty morskich elektrowni wiatrowych, które mają powstać w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju offshore wind na polskich wodach Morza Bałtyckiego, są na zaawansowanym etapie kontraktacji. Obecnie globalny rynek offshore wind znalazł się pod presją rosnących kosztów komponentów wiatrowych, co jest wynikiem zerwanych łańcuchów dostaw pod pandemii COVID-19, globalnej inflacji oraz rosnącej konkurencji na rynku globalnym – do peletonu dołączyły USA, Ameryka Południowa, a Azja wręcz wyprzedza Europę pod względem tempa rozwoju. Z rynku zagranicznego docierają informacje o wstrzymywaniu inwestycji ze względu na rosnące koszty. Taką decyzję podjął szwedzki inwestor Vattenfall w związku z projektem farmy Norfolk Boreas.
W przypadku rynku polskiego, nie słychać na razie niepokojących sygnałów poza tym, że inwestor RWE poinformował, że harmonogram projektu farmy F.E.W. Baltic II został zrewidowany ze względu na czynniki makroekonomiczne. Zespół inżynierów bada możliwości wprowadzenia szeregu usprawnień technicznych. Projekt ma być oddany do użytku do końca obecnej dekady.
Finansowanie projektów
Polska Grupa Energetyczna PGE otrzymała w tym tygodniu akceptację Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) dla wsparcia finansowania morskiej farmy wiatrowej Baltica (MFW Baltica 2+MFW Baltica 3). Projekt jest realizowany wspólnie z duńskim inwestorem Ørsted. Łączny pakiet finansowania wynosi 1,4 mld euro. Inwestor poinformował, że dla każdego z etapów MFW Baltica – Baltica 2 i Baltica 3 – przewidziano po jednej transzy do uruchomienia w formule project finance w wysokości 350 mln euro, a także po jednej transzy do uruchomienia w oparciu o gwarancje instytucji finansowych, banków lub agencji kredytów eksportowych.
Tworzą się podstawy drugiej fazy rozwoju offshore wind
Na początku 2022 r. Ministerstwo Infrastruktury (MI) wszczęło 11 nowych postępowań rozstrzygających, w wyniku których udzielane jest pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm (PSZW). Jak informowaliśmy na łamach Teraz-Środowisko.pl, postępowanie nr 3/2022/MFW zostało nierozstrzygnięte. W decyzji z dnia 2 stycznia 2023 r wyjaśniono, że „żaden z wnioskodawców nie osiągnął minimum kwalifikacyjnego w kryterium proponowanych okresów obowiązywania pozwolenia, w tym dat rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji przedsięwzięcia”.
W postępowaniach nr 1/2022/MFW, 2/2022/MFW, 4/2022/MFW i 5/2022/MFW największą liczbę punktów zdobyły spółki należące do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W maju MI poinformowało o wynikach pozostałych postępowań. Jak się okazało, PGE zdobyło po raz kolejny największą liczbę punktów w postępowaniu 11/2022/MFW. W pozostałych, tj. 6/2022/MFW, 7/2022/MFW, 8/2022/MFW, 9/2022/MFW oraz 10/2022/MFW prym wiodły podmioty należące do koncernu energetycznego PKN Orlen.
9 sierpnia br. PGE, oraz spółki kooperujące z firmą w dwóch oddzielnych projektach – Tauron Polska Energia i Enea, poinformowały, że otrzymały decyzję MI „na papierze” w sprawie pięciu lokalizacji.
Bez sieci ani rusz
Polska nie wykorzysta w pełni potencjału morskiej energetyki wiatrowej bez rozbudowanej sieci przesyłowej. Zgodnie z obecną ustawą o promowaniu wytwarzania morskich farm wiatrowych, do 2040 r. planowana jest instalacja łącznie 11 GW w morskich wiatrakach. Obecnie trwają prace w parlamencie nad zwiększeniem tego potencjału do 18 GW (większe moce w aukcjach offshore wind). Będzie to wymagało jeszcze większych wysiłków na rzecz rozwoju systemu przesyłowego. Rynek sygnalizuje potrzebę podjęcia większych działań na rzecz rozwoju magazynów energii i gospodarki wodorowej.
W lipcu br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznej 400 kv Choczewo – Żarnowiec. W następnym roku w planie jest uzyskanie zgody na budowę połączenia. To jedna z czterech nowych linii przesyłowych, jakie spółka wybuduje na Pomorzu w najbliższych latach. Połączenie 400 kV Choczewo – Żarnowiec wzmocni system przesyłowy północnej Polski i pozwoli odebrać moc z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku. Program inwestycyjny obejmuje budowę czterech nowych linii 400 kV o łącznej długości ok. 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych. Nowe linie powstaną na terenie 22 gmin województwa pomorskiego. Stacje zlokalizowano będą w gminie Choczewo i gminie wiejskiej Słupsk.
Inwestycje infrastrukturalne są też realizowane przez samych inwestorów. Przypomnijmy, że w maju polski inwestor PKN Orlen oraz kanadyjska spółka Northland Power rozpoczęły w Choczewie na Pomorzu realizację budowy lądowej stacji elektroenergetycznej. Przebieg lądowej trasy kablowej zaprojektowano tak, aby inwestycja w minimalnym stopniu ingerowała w środowisko naturalne i omijała cenne przyrodniczo obszary.

Redaktor