Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Udaremniony nielegalny transport 25 ton F-gazów

a+a-    Powrót       05 kwietnia 2019       Powietrze i klimat   

Transport wykorzystywanych w przemyśle fluorowanych gazów cieplarnianych wytypowali do kontroli funkcjonariusze łódzkiego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO). O udaremnieniu nielegalnego przewozu przez teren RP poinformowała w czwartek PAP Beata Bińczyk z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

- Import zgłoszono w imieniu przedsiębiorcy z siedzibą na Ukrainie. Kontrola dokumentów i identyfikacja gazów, przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, we współpracy z Inspekcją Ochrony Środowiska i pracownikami Fundacji Ochrony Klimatu PROZON, nie pozostawiła wątpliwości, że towar nie spełniał podstawowych wymogów związanych z jego przywozem na obszar UE – wyjaśniła Bińczyk.

F-gazy w pojemnikach jednorazowego użytku

Dodała, że część gazu przewożono niezgodnie z przepisami, tzn. w pojemnikach jednorazowego użytku, bez odpowiednich oznaczeń. Dodatkowo do przesyłek nie dołączono specjalnego oświadczenia, potwierdzającego wyprodukowanie czynnika chłodniczego w sposób przyjazny dla środowiska.

Podkreślono, że wykrycie nieprawidłowości możliwe było dzięki użyciu nowoczesnej technologii oraz wiedzy funkcjonariuszy KAS dotyczącej skomplikowanych regulacji prawnych UE w zakresie obrotu gazami sklasyfikowanymi jako cieplarniane.

O dalszym losie przesyłek wartych ok. 2,5 mln zł zadecyduje sąd, który może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Możliwe jest również zniszczenie towaru na koszt importera. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Opublikowano przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych (20 maja 2019)KOBiZE czeka dziura budżetowa? Rząd rzuca koło ratunkowe (13 maja 2019)Ogólnie emisje CO2 w UE spadają… ale w Polsce rosną (09 maja 2019)Na ile pompy ciepła wpływają na środowisko? (08 kwietnia 2019)Apel do władz miast ws. ograniczenia zanieczyszczeń z transportu (22 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony