Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Udaremniony nielegalny transport 25 ton F-gazów

a+a-    Powrót       05 kwietnia 2019       Powietrze i klimat   

Transport wykorzystywanych w przemyśle fluorowanych gazów cieplarnianych wytypowali do kontroli funkcjonariusze łódzkiego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO). O udaremnieniu nielegalnego przewozu przez teren RP poinformowała w czwartek PAP Beata Bińczyk z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

- Import zgłoszono w imieniu przedsiębiorcy z siedzibą na Ukrainie. Kontrola dokumentów i identyfikacja gazów, przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, we współpracy z Inspekcją Ochrony Środowiska i pracownikami Fundacji Ochrony Klimatu PROZON, nie pozostawiła wątpliwości, że towar nie spełniał podstawowych wymogów związanych z jego przywozem na obszar UE – wyjaśniła Bińczyk.

F-gazy w pojemnikach jednorazowego użytku

Dodała, że część gazu przewożono niezgodnie z przepisami, tzn. w pojemnikach jednorazowego użytku, bez odpowiednich oznaczeń. Dodatkowo do przesyłek nie dołączono specjalnego oświadczenia, potwierdzającego wyprodukowanie czynnika chłodniczego w sposób przyjazny dla środowiska.

Podkreślono, że wykrycie nieprawidłowości możliwe było dzięki użyciu nowoczesnej technologii oraz wiedzy funkcjonariuszy KAS dotyczącej skomplikowanych regulacji prawnych UE w zakresie obrotu gazami sklasyfikowanymi jako cieplarniane.

O dalszym losie przesyłek wartych ok. 2,5 mln zł zadecyduje sąd, który może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Możliwe jest również zniszczenie towaru na koszt importera. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przyjazne środowisku urządzenia chłodnicze? To cel projektu naukowców z Politechniki Śląskiej (01 kwietnia 2020)KE uruchamia konsultacje w sprawie ograniczenia emisji do 2030 roku o 50 proc. (01 kwietnia 2020)Raport: przemysł wytwórczy i producenci żywności najbardziej wpływają na środowisko (06 lutego 2020)Sprawozdania w zakresie F-GAZÓW i SZWO do 28 lutego (14 stycznia 2020)Porozumienie Paryskie: do czego zobowiązał się każdy ze 187 sygnatariuszy? (13 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony