Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

UE przeznaczy 75 mln euro na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami

a+a-    Powrót       05 lutego 2020       Woda   

UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami - BlueInvest. Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym zakłada przeznaczenie 75 mln euro dla start-upów, małych i średnich firm.

Fundusz został uruchomiony przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Środki z niego mają zasilać inwestycje w tzw. niebieską gospodarkę. To działalność gospodarcza związana z oceanami, morzami i wybrzeżami. Obejmuje ona np. przedsiębiorstwa działające w sektorze morskim, ale również przedsiębiorstwa, które wytwarzają towary lub świadczą usługi na rzecz gospodarki morskiej.

Firmy te opracowują rozwiązania dotyczące np. energii odnawialnej, zrównoważonej żywności pochodzenia morskiego, biotechnologii, technologii informatycznej wykorzystywanej w gospodarce morskiej oraz wiele innych. Fundusz BlueInvest będzie zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Wykorzystać potencjał gospodarki morskiej

- Oceany jako pierwsze odczują skutki zmiany klimatu, ale kryją w sobie również wiele potencjalnych rozwiązań kryzysu klimatycznego w każdym sektorze morskim, od rybołówstwa i akwakultury po morską energię wiatrową, energię fal i pływów morskich, niebieską biotechnologię i wiele innych dziedzin związanych z innowacyjnością. Fundusz inwestycyjny dysponujący kapitałem własnym o wartości 75 mln euro jest narzędziem służącym uwolnieniu potencjału niebieskiej gospodarki zarówno pod względem tworzenia Europejskiego Zielonego Ładu, jak i zapewnienia wzrostu gospodarczego europejskich małych i średnich firm rozwijających innowacyjne produkty i usługi - powiedział we wtorek Virginijus Sinkeviczius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Wiceprzewodnicząca EBI Emma Navarro, stwierdziła, że BlueInvest wniesie istotny wkład w mobilizację prywatnych inwestycji w tym sektorze oraz w uruchomienie nowych projektów.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Udostępnia długoterminowe finansowanie dla bezpiecznych inwestycji służących realizacji politycznych celów UE. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W 2020 roku Wody Polskie przeznaczą 2 mld zł na inwestycje w gospodarce wodnej (13 lutego 2020)Jak przeciwdziałać skutkom suszy? Uwagi do planu można zgłaszać jeszcze do 15 lutego (04 lutego 2020)Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto (28 stycznia 2020)57 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich na Dolnym Śląsku (22 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony