
© Val Thoermer
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, które przewiduje ułatwienia dla mikroinstalacji wiatrowych z punktu widzenia Prawa budowlanego.
Jak czytamy w projekcie nowelizacji niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (UD 497), części budowlane elektrowni wiatrowych zainstalowane na budynkach będą traktowane podobnie jak części budowlane anten oraz reklam. W ten sposób elektrownie wiatrowe przydomowe zostaną dodane do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia. Obecnie Prawo budowlane zawiera zapisy dla instalacji masztów antenowych oraz reklamowych na budynkach, jednak nie jest wystarczająco jasne, czy dotyczy to masztów elektrowni wiatrowych, choć niektóre samorządy już traktują je tak samo – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).
Zwolnieniu podlegają instalacje, których całkowita wysokość może wynieść 3-12 m, a moc nie przekracza mocy mikroinstalacji przyjętej w polskim prawie.
Ponadto jej odległość usytuowania od granic działki nie może być mniejsza niż jej całkowita wysokość. Zapis ma na celu ograniczenie możliwości oddziaływania na nieruchomości sąsiednie.
- Jednocześnie takie inwestycje na etapie zgłoszenia będą wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego, a na etapie rozpoczęcia robót budowlanych konieczne będzie sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie udziału kierownika budowy. Będą podlegały również obowiązkowi powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej. Natomiast obiekty małej elektrowni wiatrowej o wysokości do 3 m, będą zwolnione zarówno z pozwolenia na budowę jak i zgłoszenia – czytamy w OSR.
Projektodawca ma nadzieję zachęcić inwestorów do budowy takich inwestycji, co jest szczególnie istotne w kontekście przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i rozwój OZE.
Będzie można uzyskać dofinansowanie do systemu off-grid
Co więcej, do definicji mikroinstalacji i małej instalacji znajdujących się w ustawie o OZE „po fragmentach stanowiących o warunkach dotyczących przyłączenia do sieci („przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV” oraz „przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV”) należy dodać zastrzeżenia w postaci „- jeżeli mikroinstalacja/mała instalacja jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej”). Jak wyjaśniają autorzy projektu, umożliwi to zastosowanie tych definicji również do instalacji wyspowych (tzw. off-grid), które mogą być wykorzystywane przez prosumentów i przedsiębiorców. W ten sposób inwestorzy będą mogli korzystać z programów dofinansowania.

Redaktor