Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Kiedy rozszerzenie ulg podatkowych na nowo budowane domy?

a+a-    Powrót       13 czerwca 2019       Budownictwo   

Intelektualne „wirusowanie” administracji państwowej – tak podsumował Piotr Woźny działanie Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej. Chodzi konkretnie o inspiracje płynące z kampanii „Dom bez rachunków”.

Wspomniane „wirusowanie” polega na pokazywaniu zupełnie nowych możliwości, wskazywaniu pożądanego kierunku rozwoju branż budownictwa i OZE. Chodzi o zbilansowanie kosztów energii elektrycznej, ale i cieplnej.

Dla kogo ta propozycja?

Dom bez rachunków” jest koncepcją przygotowaną dla nowo budowanych domów jednorodzinnych. Rocznie powstaje ich w Polsce ok. 70-80 tys., więc z punktu widzenia walki ze smogiem ma znaczenie, jakie źródło energii i ciepła zostanie tam zamontowane. Jeśli będzie to pompa ciepła połączona z panelami fotowoltaicznymi, to efekt środowiskowy, ale i ekonomiczny jest gwarantowany. Paweł Lachman, prezes PORT PC i przedstawiciel z ramienia Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE – siedmiu stowarzyszeń branżowych), zwrócił uwagę, że proponowane rozwiązania technologiczne wyprzedzają swój czas i już teraz spełniają standardy energetyczne budynków przewidziane na rok 2021. Zauważył jednak, że bez wsparcia rządu trudno będzie uzyskać pożądany efekt. Ulga termomoderniazacyjna w swym obecnym kształcie nie obejmuje nowo budowanych budynków, co jest dużym hamulcem. Branża potrzebuje pozytywnego impulsu. Ulga nie musi być duża (choć im wyższa, tym oczywiście lepiej), ale chodzi o efekt mentalny.

Pierwsze jaskółki?

Obecnie około 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce to budynki wymagające termomodernizacji i wymiany przestarzałych kotłów na paliwa stałe. Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, określił to mianem „długu technologicznego”. Dalej stwierdził, że wart rozważenia jest pomysł, aby inwestorzy decydujący się na zainstalowanie w swych nowo budowanych budynkach paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, mogli też być beneficjentami ulgi podatkowej z PIT. - Z pewnością warto policzyć efekt ekologiczny tego połączonego rozwiązania – dodał. Nieśmiała deklaracja, czy konkretna deklaracja? Na pewno dobry prognostyk na przyszłość.

Branża grzewcza w momencie przełomowym

Priorytety związane z ograniczeniem niskiej emisji rezonują na rynek producentów urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Branża mocno się zmienia, a program Czyste Powietrze na pewno miał w tym swój udział. - Następuje konwersja: producenci urządzeń grzewczych opartych na technologii kotłów na paliwo stałe przechodzą na kotły na pellet i pompy ciepła. Producenci są żywo zainteresowani transformacją w nowe technologie, ale powinien powstać ogólnopolski program wsparcia tej branży. Uwzględniający kompleksowy rozwój branży, czyli nie tylko technologię, ale także elementy obejmujące np. szkolenie instalatorów, projektantów systemu – zauważył Paweł Lachman.

Wsparcie transformacji – kiedy i jakie?

Piotr Woźny odniósł się do tych postulatów z pełnym zrozumieniem. - Myślę, że potencjał producentów polskich kotłów na paliwa stałe należy wykorzystać. Byłoby bardzo dobrze wdrożyć program wsparcia transformacji tych przedsiębiorców. Myślimy o tym i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić jakieś konkretne plany i programy – skonkludował Piotr Woźny.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podlaskie: 54 mln zł z UE z programu regionalnego na termomodernizację (16 października 2019)Świętokrzyskie: Ponad 6 mln zł na termomodernizację budynków oświatowych (15 października 2019)Nowe Miasteczko: Ponad 6 mln zł dofinansowania na termomodernizację szkoły (10 października 2019)Pomorskie: 18 mln zł na węzły integracyjne i termomodernizację i OZE (07 października 2019)Audyt energetyczny w praktyce. Najczęściej popełniane błędy (30 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony