Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. finansów i promocji żeglugi śródlądowej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
EVBox BusinessLine - stacja ładowania samochodów elektrycznych dla odbiorców biznesowych firmy Engie

Ultraszybkie ładowarki do aut elektrycznych na A1 w przyszłym roku

a+a-    Powrót       12 marca 2018       Transport   

Pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki do aut elektrycznych o mocy do 350 kW zainstaluje w 2019 r. na autostradzie A1 GreenWay Polska (GWP). Porozumienie w tej sprawie spółka podpisała z Gdańsk Transport Company - podało GWP w piątek w komunikacie prasowym. W przyszłym roku GWP zamierza uruchomić na A1 dwie ultraszybkie ładowarki.

- Na autostradzie A1 obok kilku ładowarek szybkich zamierzamy zainstalować także stacje ultraszybkie. Planujemy je głównie w miejscach skrzyżowań z innymi autostradami, a na odcinku A1 między Trójmiastem a Łodzią, na obu MOP-ach Malankowo zarządzanych przez Gdańsk Transport Company - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski.

Niecałe 4 min ładowania na 100 km jazdy

Spółka GPW wyjaśniła, że stacje ultraszybkiego ładowania różnią się znacznie od ładowarek szybkich, już znanych z obecnie funkcjonującej sieci GreenWay. Każda z nich jest tak zaawansowana technologiczne, że może obsługiwać do sześciu samochodów jednocześnie. Całkowita moc ultraszybkiej stacji dochodzić będzie do 350 kW. Przy takiej mocy naładowanie baterii samochodu do przejechania 100 km trwać będzie poniżej czterech minut. Moc będzie rozdzielana między ładujące się na stacji samochody, a to ile mocy pobierze dane auto i jak szybko się naładuje, zależeć będzie od jego baterii i systemu jej zarządzania.

Auta w pełni wykorzystujące nowoczesne ładowarki jeszcze nie powstały

Co ciekawe, samochody, które w pełni będą korzystać z ultraszybkich stacji ładowania, pobierając całą dostępną moc, jeszcze nie powstały. Prace nad takim modelem auta w koncernach samochodowych wciąż trwają.

GreenWay Polska z siedzibą w Gdyni jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności. Firma buduje największą w Polsce sieć szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych. Do 2020 r. GWP planuje instalacje 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej, w ramach instrumentu "Łącząc Europę". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Auta użytkowe są wymagającym segmentem elektromobilności (25 czerwca 2018)Zawarto porozumienie ws. testów pojazdów autonomicznych (22 czerwca 2018)Oferta Politechniki Śląskiej w programie Bezemisyjny Transport Publiczny (21 czerwca 2018)Katowice: Elektryczny ambulans w Centrum Krwiodawstwa (21 czerwca 2018)Szczecin: 6 mln zł na zakup elektrycznych autobusów (18 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony