Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.
Prawo ochrony środowiska - prestiżowe studia podyplomowe Uczelnia Łazarskiego

Umiejętności miękkie i znajomość prawa przed certyfikatami

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Rynek pracy       Artykuł promocyjny   

W staraniach o pierwszą pracę w sektorze ochrony środowiska najważniejsze nie są certyfikaty, a umiejętności miękkie i znajomość aktów prawnych. Pracodawcy radzą także, by zadbać o ukończenie studiów, a CV dopasowywać do stanowiska, na które się aplikuje.

Studenci wkraczający na rynek pracy często czują się zagubieni i obawiają się, że brak doświadczenia może być barierą nie do przeskoczenia. Podczas konferencji „Praca w ochronie środowiska” mieli okazję poznać pracodawców z sektora ochrony środowiska i dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania.

Kamil Rodzik z Ministerstwa Środowiska, podkreślał rolę umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, współpraca, otwartość, rzetelność czy organizacja czasu pracy. Z kolei Nina Cisowska z SUEZ Polska wśród kluczowych kwestii przy wyborze kandydata wymieniła elastyczność i chęć dostosowania się do warunków pracy w potencjalnym miejscu zatrudnienia. Ponadto rekruterzy szukają osób, dla których ochrona środowiska jest przede wszystkim pasją.

Praktyki na dobry początek

Przedstawiciele zarówno firm prywatnych, jak i instytucji państwowych zapewniali, że jeśli damy się poznać z dobrej strony podczas praktyk lub stażu, to w większości przypadków możemy liczyć na ofertę zatrudnienia. Odbycie praktyk może okazać się dobrym treningiem umiejętności, a także pomoże poznać branżę od podszewki. Dla pracodawcy najważniejsze jest sprawdzenie pracownika w praktyce, a nie portfolio zdobytych certyfikatów. Kursy i szkolenia może zapewnić instytucja, w której rozpocznie się pracę.

Przyszli pracodawcy podkreślali jednak, aby nie zapominać o ukończeniu studiów. Wyższe wykształcenie nadal jest dla większości podstawowym wymogiem zatrudnienia.

Prawo asem w rękawie

Znajomość prawa przyda się praktycznie wszędzie, czy to w konsultingu, czy w administracji publicznej. Jak powiedziała Magdalena Hrynkiewicz z Atmoterm SA, podlegamy pod nie wszyscy: urzędy marszałkowskie, przedsiębiorstwa, gminy i każdy obywatel. Na rynku potrzebni są specjaliści, którzy sprawnie poruszają się po aktach prawnych i śledzą na bieżąco zmiany, które są częste i nieraz gruntowne.

Zapraszamy do naszej zakładki PRAWO, w której na bieżąco publikujemy nowe akty prawne ważne dla sektora ochrony środowiska.

CV szyte na miarę i pewność siebie

W czasie wydarzenia można było skonsultować swój życiorys z doradcą zawodowym z Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego UKSW. Według rad ekspertów każde wysyłane CV powinno być napisane pod konkretnego pracodawcę, aby wyeksponować zalety, które przydadzą się na docelowym stanowisku pracy.

W kuluarowych rozmowach z uczestnikami konferencji można było usłyszeć o ich wątpliwościach - "Czy moje kompetencje są wystarczające, żeby aplikować na to stanowisko?". Przekonać można się wysyłając (dopasowane do wymarzonego stanowiska) CV.

Kalina Kowalska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pandemia a sektor ochrony środowiska (05 sierpnia 2020)Myślenie, że nowy ROP da „furę nowego pieniądza” to pułapka. I tak zapłaci konsument (24 lipca 2020)Kierunek? Woda! (16 lipca 2020)Strategia „od pola do stołu” to też GOZ, etykiety i lokalna produkcja (14 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony