Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ds. Realizacji Kontraktów SUEZ Polska Sp. z o.o.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Umiejętności miękkie i znajomość prawa przed certyfikatami

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Rynek pracy       Artykuł promocyjny   

W staraniach o pierwszą pracę w sektorze ochrony środowiska najważniejsze nie są certyfikaty, a umiejętności miękkie i znajomość aktów prawnych. Pracodawcy radzą także, by zadbać o ukończenie studiów, a CV dopasowywać do stanowiska, na które się aplikuje.

Studenci wkraczający na rynek pracy często czują się zagubieni i obawiają się, że brak doświadczenia może być barierą nie do przeskoczenia. Podczas konferencji „Praca w ochronie środowiska” mieli okazję poznać pracodawców z sektora ochrony środowiska i dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania.

Kamil Rodzik z Ministerstwa Środowiska, podkreślał rolę umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, współpraca, otwartość, rzetelność czy organizacja czasu pracy. Z kolei Nina Cisowska z SUEZ Polska wśród kluczowych kwestii przy wyborze kandydata wymieniła elastyczność i chęć dostosowania się do warunków pracy w potencjalnym miejscu zatrudnienia. Ponadto rekruterzy szukają osób, dla których ochrona środowiska jest przede wszystkim pasją.

Praktyki na dobry początek

Przedstawiciele zarówno firm prywatnych, jak i instytucji państwowych zapewniali, że jeśli damy się poznać z dobrej strony podczas praktyk lub stażu, to w większości przypadków możemy liczyć na ofertę zatrudnienia. Odbycie praktyk może okazać się dobrym treningiem umiejętności, a także pomoże poznać branżę od podszewki. Dla pracodawcy najważniejsze jest sprawdzenie pracownika w praktyce, a nie portfolio zdobytych certyfikatów. Kursy i szkolenia może zapewnić instytucja, w której rozpocznie się pracę.

Przyszli pracodawcy podkreślali jednak, aby nie zapominać o ukończeniu studiów. Wyższe wykształcenie nadal jest dla większości podstawowym wymogiem zatrudnienia.

Prawo asem w rękawie

Znajomość prawa przyda się praktycznie wszędzie, czy to w konsultingu, czy w administracji publicznej. Jak powiedziała Magdalena Hrynkiewicz z Atmoterm SA, podlegamy pod nie wszyscy: urzędy marszałkowskie, przedsiębiorstwa, gminy i każdy obywatel. Na rynku potrzebni są specjaliści, którzy sprawnie poruszają się po aktach prawnych i śledzą na bieżąco zmiany, które są częste i nieraz gruntowne.

Zapraszamy do naszej zakładki PRAWO, w której na bieżąco publikujemy nowe akty prawne ważne dla sektora ochrony środowiska.

CV szyte na miarę i pewność siebie

W czasie wydarzenia można było skonsultować swój życiorys z doradcą zawodowym z Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego UKSW. Według rad ekspertów każde wysyłane CV powinno być napisane pod konkretnego pracodawcę, aby wyeksponować zalety, które przydadzą się na docelowym stanowisku pracy.

W kuluarowych rozmowach z uczestnikami konferencji można było usłyszeć o ich wątpliwościach - "Czy moje kompetencje są wystarczające, żeby aplikować na to stanowisko?". Przekonać można się wysyłając (dopasowane do wymarzonego stanowiska) CV.

Kalina Kowalska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Geotechnologie, Hydrotechnika, Transport Wodny - nowy kierunek studiów w Poznaniu (18 czerwca 2019)40 tysięcy nowych miejsc pracy według scenariusza dynamicznego rozwój energetyki wiatrowej (12 czerwca 2019)Projekt ws. rekompensat dla branż energochłonnych przyjęty przez Komitet Stały (07 czerwca 2019)Czy NGOs interesują się GMO? MŚ po raz kolejny ogłasza nabór ich przedstawicieli do Komisji GMM/GMO (04 czerwca 2019)Odchodzenie od węgla w dwóch odsłonach (31 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych