Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. polityki klimatycznej Ministerstwo Środowiska
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Unia nie zmniejsza ambicji klimatycznych. Również poprzednicy Kurtyki wzywają do ich zwiększania

a+a-    Powrót       02 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Przedstawiciele Unii Europejskiej zapewnili o determinacji państw Starego Kontynentu w prowadzeniu polityki klimatycznej. Podkreślili dotychczasowe wysiłki i to, że mimo iż celem była 20-proc. redukcja emisja gazów cieplarnianych (GHG) w roku 2020, Unia osiągnęła 22 proc. już w roku 2016. Za cel stawia sobie przynajmniej 40 proc. redukcji emisji GHG do 2030 roku. – Zostaną włączone wszystkie sektory gospodarki – podkreślił Helmut Hojesky, minister ds. zrównoważonego rozwoju i turystyki Austrii (prowadzącej obecnie unijną prezydencję). Zaznaczył również, że „zielona transformacja” odbywa się z korzyścią dla gospodarki.

Elina Bardram, szefowa unijnego zespołu negocjacyjnego, dodała z kolei, że Unia nadal będzie zwiększać swoje ambicje. – Jesteśmy otwarci na poszukiwanie kompromisu i wypracowanie wspólnego stanowiska – zapewniła, dodając jednak, że nie możemy wycofać się z obranej ścieżki. Odniosła się do ostatniego raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i jego konkluzji. Przypomnijmy, jego autorzy stwierdzili, że ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej jest możliwe i konieczne dla ograniczenia katastrofalnych zmian klimatycznych. – Cel 1,5 st. C jest nadal osiągalny, ale na razie nie jesteśmy na tej drodze, nie jesteśmy nawet w pobliżu – zaalarmowała Bardram, argumentując unijne ambicje.

Nawiązała też do planów dla energii i klimatu, zaznaczając, że powinny zostać wdrożone do 2020 roku. Polski plan na rzecz energii i klimatu ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Wielcy poprzednicy Kurtyki ostrzegają COP24

O zwiększone ambicje apelują również poprzednicy Michała Kurtyki. Wspólny list podpisali Laurent Fabius, prezydent COP21, Franka Bainimarama, prezydent COP23, Salaheddine Mezour, prezydent COP22 i Manuel Pulgar Vidala, prezydent COP20. Byli prezydenci wyrazili ogromne zaniepokojenie kryzysem klimatycznym. – To, co ministrowie i liderzy delegacji zrobią i zadeklarują w Katowicach, w czasie COP24 pomoże określić wysiłki na lata (…). Każde opóźnienie to większe trudności i koszty odpowiadania na zmiany klimatu – czytamy(1).

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Z treścią listu można się zapoznać tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/5866-call-of-former-cop-presidents.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bank centralny Kanady po raz pierwszy uwzględnił zmiany klimatu w przeglądzie stanu systemu bankowego (20 maja 2019)Rada Nordycka: należy wspierać redukcję emisji CO2 w krajach rozwijających się (16 maja 2019)Rolnictwo i leśnictwo mają do odegrania swoją rolę w realizacji klimatycznych celów z Paryża (16 maja 2019)Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)IV Kongres Branży Wod-Kan ENVICON Water - Dialog pomiędzy partnerami (13 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony